YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı TÜBİTAK'a bakın nasıl kümelenmiş!
Gebze'deki bir araştırma merkezinde kadrolaşan Paralel Yapı'nın, üniversite şartı aranan bölümlere bile lise mezunlarını aldırdığı ortaya çıktı. Son 2 yılda 600 kişinin işe alındığı kurumdaki kadrolar mercek altında.
Paralel Yapı TÜBİTAK'a bakın nasıl kümelenmiş!
25 Haziran 2014 / 08:15 Güncelleme: 25 Haziran 2014 / 08:22

Akşam'ın haberine göre; TÜBİTAK'taki paralel yapılanmaya yönelik idari soruşturma genişletiliyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın talimatıyla başlatılan soruşturmada, kurumun merkez teşkilatının yanı sıra Gebze'deki Marmara Araştırma Merkezi (MAM) de yakın takibe alındı.

Gebze'ye giden Bakanlık müfettişleri, özellikle son 2 yılda MAM tesislerine rekor personel alınarak çalışan sayısının 600'e ulaştığını belirledi. Tesisin ihtiyacı olan norm kadronun üzerine çıkarak işe alınan personeli isim isim belirleyen müfettişler, bu kişilerin kimin kanalıyla istihdam edildiğini, eğitim durumunun görevlendirildiği birime uygun olup olmadığını incelemeye aldı. 

Vasıfsız personel alındı

Yapılan ilk tespitlerde, 'üniversite mezunu olma' şartı aranan bazı kadrolara lise mezunlarının istihdam edildiği, 'teknik uzmanlık' şartı aranan kimi kadrolarda ise bu şarta uymuyan vasıfsız kişilerin işe alındığı belirlendi.

Müfettişlerin yürüttüğü idari soruşturmada, personel alımına ilişkin usulsüz işlemler de ortaya çıkarıldı. MAM tesislerinde yüksek ücretlerle istihdam edilen çalışanlar arasında, Türkiye'de denkliği kabul edilmeyen yurdışındaki okulların mezunlarının bulunduğu anlaşıldı. 

Eski yöneticiler için adli işlem yapılabilir

TÜBİTAK'takine benzer bir soruşturma da kuruma bağlı 'Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi'nde başlatıldı.

Ön incelemede müfettişler birçok usulsüzlük belirledi. Hazırlanacak rapordaki tespitler ışığında, MAM ile Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojileri Araştırma Merkezi'nin, bazı eski yöneticileri hakkında adli ve idari işlem yapılabilecek. TÜBİTAK'taki paralel kadrolaşmanın eski başkan yardımcısı Hasan Palaz döneminde artış gösterdiği iddia edilmişti. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler