YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel yapı TİB'in ocağına incir ağacı dikmiş!
Paralel örgüt TİB'in çatısına çanak dikti. Çanakla tüm bilgiler Türkiye'ye ait olmayan bir uyduya adeta ışık hızıyla servis edildi.
Paralel yapı TİB'in ocağına incir ağacı dikmiş!
17 Mart 2014 / 22:20 Güncelleme: 17 Mart 2014 / 21:57

Devletin gizli bilgilerini yabancı ülkelere servis eden paralel örgütün zararları her geçen gün daha da netleşiyor.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) yapılan incelemede, paralel yapının çatıya kurduğu çanak antenle ilgili ilk tespitler ortaya çıktı. Paralel örgütün casusluk faaliyetlerini bu çanak üzerinden yabancı bir uyduya saniyede 50 megabit bilgi aktardığı bildirildi. Uzmanlar, bu hızla bilgi akışından, saniyede 5 bin dosya aktarımı olduğunu söyledi. TİB'in çatısında bulunan çanakla ilgili hazırlanan rapor Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan'a sunuldu. Açıklamada, en az 3 yıldır TİB'in çatısında bulunan çanak üzerinden, kurumda bulunan gizli ve milli kutsiyet taşıyan belgelerin yurt dışına transfer edildiği tespit edildi.

Raporlar başkanlığa iletildi

Takvim, paralel örgütün yasadışı dinlemelerini TİB'deki yönetimin değiştirilmesinin ardından yapılan incelemelerde, dinlemelerle ilgili kayıt dışı bir çanak bulunduğunu duyurmuştu. İncelemede çanağın yönünün yerli değil yabancı uydulara dönük olduğu belirlendi. Suiistimalleri ortadan kaldırmak için tüm dinlemeleri bir çatıda toplamak adına kurulan TİB'e sızan paraleller, kurumda gizli yapılanmaya başladı. Gelinen noktada yasa dışı ve usulsüz dinlemeler yapmaya başlayan örgüt, yabancı servisler için casusluk görevlerini bu kurum üzerinden yaptı. Örgütün kime casusluk yaptığını ve hangi istihbarat servislerine veri aktardığını belirlemek için MİT ve TİB uzmanları, Türksat'tan çanağın yönünün dönük olduğu uyduları bulmasını talep etti. Örgütün kurumda iki ayrı çanak daha koyduğu ancak bu iki çanağın faal olmadığı sadece bir tanesinin aktif olduğu bildirildi. TÜRKSAT, TİB ve MİT'te görev yapan haberleşme ve bilişim uzmanlarının incelemeleri raporlaştırılarak Başbakanlığa gönderildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler