YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı seçim mesaisine başladı
Türkiye heyecanla 10 Ağustos'ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanmışken, Paralel Yapı gücünü kaybetmemek için gözünü HSYK seçimlerine dikti. Örgüt, özel görevli ekipleriyle hakim ve savcılara 'ikna' ziyaretlerini sıklaştırdı.
Paralel Yapı seçim mesaisine başladı
16 Temmuz 2014 / 17:13 Güncelleme: 16 Temmuz 2014 / 17:17

Yeni Şafak'tan Cihat Arpacık'ın haberi,

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelikleri için seçimler yaklaşırken adliye koridorlarında hareketlilik de arttı. Tüm yargıçları denetleyen ve yöneten HSYK'yı kaybetmek istemeyen paralel yapılanma da seçimlerde kendilerine yakın isimleri kurul üyeliklerine seçtirmek için tüm yurtta ikna seferberliğine başladı. İkna olmayan yargıçlara Yargıtay seçimlerini örnek gösteren çetenin yargıçlara, 'HSYK'yı aldıktan sonra eski düzene devam edilecek' tehdidi savurduğu belirtiliyor.

'Oy verirken dikkatli davranın'

Yeni Şafak'ın adli kaynaklardan aldığı bilgilere göre şebeke, ikna için özel ekipler kurdu. Seçimlere kadar yargıçları markaja almakla görevlendirilen her ekibe 'ikna edilmesi gereken' savcı veya hakimlerin isim listeleri verildi. Paralel görevlendirmenin ardından savcı ve hakimlerin adliyelerdeki odalarına yapılan 'ziyaretler' de arttı. İstanbul'da görevli bir cumhuriyet savcısı, HSYK seçimleriyle ilgili bazı meslektaşları tarafından ziyaret edildiğini ve 'oy verirken dikkatli davranması' konusunda kendisinin ikaz edildiğini söyledi. Başka bir hakim ise '15 yıldır görmediğim bir meslektaşım günde iki defa HSYK seçimleriyle ilgili beni telefonla aramaya başladı' ifadelerini kullandı.

Yargıtay'ı gösteriyorlar

Yargıçlara yapılan ikna turlarında Yargıtay seçimlerinin de üstü kapalı bir tehdit unsuru olarak kullanıldığı belirtiliyor. Kanun değişikliğinin ardından ceza dairelerinin iş bölümünü belirleyecek olan Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu seçimlerinde paralel yapının seçimleri kilitlediği ve çok sayıda asil ve yedek üyeyi kurula seçtirmeyi başardığı yönünde propaganda yaptıkları öğrenildi. Kurula seçilenler arasında 2000 yılında Fetullah Gülen hakkındaki tutukluluk kararını kaldıran Ş.İ ile Şike davasının temyiz incelemesini yapan B.D de bulunuyor. Çete, 'Yargıtay seçimlerinin ağırlıklı olarak paralel mensubu hakimler lehine sonuçlandığını' iddia ediyor.

'Selam Sürecek' tehtidi

Şebekenin yargıçlara HSYK seçimlerinden sonra 'eski düzene' devam edileceği yönünde tehditler savurduğu öne sürülüyor. Çetenin aynı zamanda 'HSYK'yı yeniden kazandıktan sonra başta 17 ve 25 Aralık olmak üzere, Selam, Şike, İBB ve MİT soruşturmaları kaldığı yerden devam edecek' dediği de belirtiliyor. Şebekenin emniyet ve adliyeden tasfiye olmadan hemen önce harici belleklerle önemli soruşturma dosyalarını çaldığı biliniyor. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte Türkiye'nin kaderine yön verecek iki seçimden biri olduğu yorumları yapılırken, paralel karşıtı blok da Yargıda Birlik Platformu çatısı altında seçim çalışmasını sürdürüyor.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler