YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı operasyonunda flaş gelişme
Emniyetteki “paralel yapı” iddialarına ilişkin yürütülen yasadışı dinleme ve casusluk soruşturmalarından tutuklu bulunan 5 polis müdürü ikinci kez tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.
Paralel Yapı operasyonunda flaş gelişme
26 Aralık 2014 / 18:31 Güncelleme: 26 Aralık 2014 / 21:35

Emniyetteki 22 Temmuz tarihli "paralel yapı" operasyonu kapsamında tutuklanan, 14 Aralık tarihli İstanbul merkezli "paralel yapı" soruşturmasında da tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü şube müdürleri Yurt Atayün ile Ali Fuat Yılmazer'in de aralarında bulunduğu 5 kişinin mahkeme sorgusu yarın yapılacak.

Tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'nden getirildikleri Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda soruşturmayı yürüten  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarınca ifadeleri alınan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse, eski İstanbul İstihbarat Şube müdürleri Erol Demirhan ve Ali Fuat Yılmazer ile eski İstanbul Terörle Mücadele Şubesi amirlerinden Kazım Aksoy'un ifade verme işlemi sona erdi.

İfade verme işlemi yaklaşık 9 saat süren şüpheliler, "kamu görevlisinin gerçeğe aykırı evrak hazırlaması", "terör örgütü üyeliği" ve "iftira" suçlarından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Hakimlik, iş yoğunluğu nedeniyle şüphelilerin sorgusunun yarın saat 12.00'de başlamasına karar verdi.

Bu karar üzerine şüpheliler tekrar tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

Bu soruşturmadan önce yine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen "yasa dışı dinleme" ve "siyasal, askeri casusluk" suçlarına konu, 22 Temmuz tarihli İstanbul emniyetindeki paralel yapı soruşturması kapsamında tutuklanmalarına karar verilen şüphelilerin hakimlik sorgusu yarın yapılacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından "devletin egemenliğini ele geçirmek amacıyla baskı, yıldırma ve tehdit yöntemlerini kullanıp örgütsel yapı oluşturarak bu yapılanma altında iftira, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve belgede sahtecilik" suçlarından 14 Aralık'ta 37 kişi hakkında soruşturma başlatılmış, adliyeye sevk edilen şüphelilerden aralarında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da yer aldığı 4 kişi tutuklanmış, gazeteci Ekrem Dumanlı ile 7 kişi adli kontrol hükümleri uygulanarak, 1 kişi ise tedbir uygulanmaksızın serbest bırakılmıştı. 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler