YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı o ülkede de ortaya çıktı
Azerbaycan'da yayın yapan Yeniçağ gazetesi, Paralel Yapı'nın ülkedeki okulları kapatılınca Azerbaycan hükümetine savaş açtığını, kilit noktalara yerleştirdiği adamlarıyla hem hükümete hem de iş adamlarına baskı yaptığını yazdı.
Paralel Yapı o ülkede de ortaya çıktı
04 Eylül 2014 / 12:31 Güncelleme: 04 Eylül 2014 / 12:57

Sabah'ın haberine göre; Azerbaycan'da eğitim ve ticari faaliyetler yürüten Paralel Yapı'nın, devlete ait kadroları ele geçirerek iş adamlarına ve hükümete karşı baskı yaptığı ortaya çıktı.

Türkiye'deki yapılanmasının aynısını Azerbaycan'da da yürüten örgüt, okullardan mezun olan öğrencilerin devlet kadrolarında önemli görevler üstlenmesinin ardından hükümete karşı harekete geçti.

Azerbaycan'ın Yeniçağ gazetesi, Paralel Yapı'nın okulları ve faaliyetleriyle ilgili 3 günlük bir yazı dizisi yayımladı. Azerbaycan'daki Paralel Yapı'nın kirli ilişkilerini gözler önüne seren bilgiler kamuoyunda şok etkisi oluşturdu. 

Kaos oluşturmaya çalıştı

Habere göre; Azerbaycan'da okulların kapatılmasıyla birlikte hükümete savaş açan örgüt, devlet kademelerine yerleştirdiği elemanları aracılığıyla kaos ortamı oluşturmak istedi.

20 yıldan fazla süredir Azerbaycan'da okulları bulunan Gülen Hareketi, mezun olan öğrencileri devlet kademelerine yerleştirdi. Bir petrol şirketinin yönetimini de ele geçiren Yapı, okullardaki elemanlarına da buradan kaynak sağladı.

Yeniçağ gazetesinin haberinde şöyle denildi:

"Gülen 1980'li yıllarda Türkiye'de, 1990'dan sonra ise Azerbaycan, Kazakistan ve diğer Türki Cumhuriyetler'de kendine bağlı bir nesil yetiştirmek için çalışmalara başladı.

O yıllarda cebinde hiç parası olmayan kişilerin bugün devlete meydan okuyacak kadar para kazanmaları sağlandı. Sovyetler'in dağılmasının ardından 1991'de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan'a işadamları gelmiyordu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel'in referans mektuplarıyla Azerbaycan'a gelen gençler, Ebulfez Elçibey ve Haydar Aliyev tarafından ilgiyle karşılandı.

Pensilvanya'ya tabi olarak yetiştirilen gençler, Azerbaycan başkanlık makamından, gümrük komitesine ve hatta Bakanlar Kurulu'na kadar tüm noktalara kendi adamlarını yerleştirdi." 

Okulları propaganda merkezi gibi

Paralel Yapı'nın Türkiye'den sonra en güçlü yapılanmasını Azerbaycan'da gerçekleştirdiğine işaret edilen yazı dizisinde, Gülen'e yakın isimlerin Azerbaycan Meclisi'nde bakan ve milletvekili çıkaracak kadar gücünü artırdığı belirtilerek şöyle denildi:

"Azerbaycan'da kurulan Çağ Öğretim Kurumları'nda derslerden sonra öğrencilerle özel çalışmalar yapılarak Azerbaycan hükümetine karşı propaganda yapıldı. Fethullah Gülen'le görüşebilen az sayıdaki kişiden biri olan Nazım Ekberov, aynı zamanda Çağ Öğretim Kurumları'nın pedagoji müşavirliğini de yürütüyor. Paralel Yapı'nın kendine kayıtsız şartsız sadık 'kullarını' yetiştirmesi 20 yıl sürdü. 1990'da başlayan çalışma 2010 yılında meyvelerini vermeye başladı. Ancak Azerbaycan'ın sağladığı imkânları kullanarak büyüyen kişilerin yetiştirdiği gençler evlerinden koparılarak, ailelerinden çok Gülen'i sevmeleri için uğraşıldı."

"ABD, İngiltere, İsrail istihbaratı tarafından kullanılan Paralel Yapı'nın okulların kapatılmasıyla birlikte hükümete karşı isyan hazırlıkları da başladı" diyen gazete, "Okulların kapanması nedeniyle iade edilmesi gereken paralar Bank Asya'nın kurtarılması için gönderildi" diye yazdı.

Okulların Tayyip Erdoğan istediği için kapatıldığı iddiasının yalan olduğu da gazete haberinde belirtildi. Bu yalanın Azerbaycan'ı küçük göstermek için çıkarıldığına dikkat çekilen yazıda, "Okullar Azerbaycan Devlet Başkanlığı'nın talimatı doğrultusunda kapatıldı. Aksini iddia edenler Azerbaycan'ın okulları kapatmaya dahi yetecek gücü yok diye göstermek isteyenlerdir" ifadesi yer aldı. 

"Her şey yahşi olacak"

Habere göre, okullardaki iş akitleri feshedilen öğretmenler sınır dışı edilmemek için okulların devredildiği şirkette işe alındı. Bu sayede çalışma izinleri uzatılan kişiler Paralel Yapı'nın ilişkilerini sürdürmesi için kullanıldı.

Okullardan gelen ekonomik kaynakları kesilen Paralel Yapı, bu şirket üzerinden tutunmaya çalıştı. Azerbaycan devletinin üst düzey isimlerine çeşitli jestler yapılarak ilişkiler sağlamlaştırıldı. Eğitim durdurulmasına rağmen okullar boşaltılmadı. Kira paraları peşin ödenen okullar paralel yapının propaganda malzemesine dönüştü.

Türkiye'de olduğu gibi Azerbaycan'da da sosyal medya üzerinden "Her şey güzel olacak" mesajları yayıldı. Bu sayede devlet ve Paralel Yapı mağdurları üzerinde baskı kurulmaya çalışıldı. Azerbaycan'daki Paralel Yapı'nın ağlarını ve niyetini deşifre eden yazı dizisi, "Paralel yapının hedefi 2015 yılına kadar güç kaybetmemek" vurgusu da yapıldı. 

Erdoğan'ı destekleyen iş adamlarına operasyon

Türkiye'deki muhalif kampanyanın aynısının Azerbaycan'da da yürütüldüğüne dikkat çeken Yeniçağ gazetesi, Azerbaycan'daki en büyük inşaat şirketi Aral Group'un sahibi Ahmet Çetin'in, Tayyip Erdoğan'ı desteklemesi nedeniyle örgütün kara listesine alındığını kaydetti.

Azerbaycan'ın en büyük yatırımcılarından biri olduğu için Paralel Yapı tarafından övgüyle bahsedilen Ahmet Çetin, Erdoğan'a destek verince bir inşaat projesinden çıkarıldı. Ayrıca ülke içerisindeki Zaman gazetesi ve Hazar TV'de de hakkında kara propaganda yapıldı. 

12:25
 // bulut
"toprak olsam kabul etmem" "su olsam yıkamam" melek olsam yanına uğramam" ateş olsam hiç acımam yakarım" allahım sen helâk eyle ya rab....
05 Eylül 2014 12:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler