YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel yapı mirasa göz dikti
Paralel yapı mirasa göz dikti
29 Nisan 2014 11:45
Bursalı Muhsin Yedikardeş, paralel yapının alzheimer hastası olan babasının yüzlerce milyon lirayı bulan mirasına el koymak istediğini iddia eden açıklamalarda bulundu.

Bursalı Muhsin Yedikardeş paralel yapının alzheimer olan babasının mirasına el koymak istediğini iddia etti. Sabah'ın edindiği bilgilere göre "Sonunda bu da oldu" dedirten ilginç olay şöyle gelişti: Alzheimer hastalığa yakalanan işadamı Sabri Yedikardeş çocuklarını bile tanıyamaz hale geldi. 76 yaşındaki Yedikardeş'in İstanbul ve Bursa'da onlarca gayrimenkulü ve bankada trilyonluk mevduatı vardı. Yaşlı adam milyonluk mal varlığını yönetemez hale gelince mahkeme kararı ile eşi vasisi tayin edildi.

'Babanızın borcu var'

Bir gün Yedikardeş'in kiracısı olan Feridun Ç., ailenin avukatına gelerek Sabri Yedikardeş'in kendisine yaklaşık 6 milyon TL borcu olduğunu iddia etti. Önlerine de 3 ayrı borç belgesi koydu. Sabri Bey'in imzaladığı görülen belgelerde iş ihtiyacı olarak kiracı Feridun Ç.'den bu meblağın üç ayrı seferde alındığı görülüyordu. Babalarının hayatta kredi kartı bile kullanmadığını bilen çocukları buna inanmak istemedi. Fakat Feridun Ç. öyle iddialarda bulundu ki hepsi hayretler içerisine düştü.

Feridun Ç.'nin iddiasına göre Sabri Yedikardeş'in adı İstanbul'da bir tefecilik olayına karışmıştı. Bu davadan onu, kendisi ve 2 hâkim ile bir savcının da bulunduğu bir ekip kurtarmıştı. Bu ekip de paralel yapıya yakındı. Bu kurtarma karşılığında 6 milyon TL'lik komisyon sözü alınmıştı. 2008'de imzalandığı iddia edilen bu borç belgeleri de söz konusu alacağa binaen imzalanmıştı.

'Belgeleri önümüze koydu'

Sabri Yedikardeş'in oğlu Muhsin Yedikardeş, borç belgelerini görünce şoke olduklarını söyledi. Feridun Ç. ile avukatlarının ofisinde bir araya gelen Muhsin Yedikardeş, şahsın anlattıklarını dinledi ve sesini kaydetti. Yedikardeş, bu kaydı, gizli ses kayıtlarının bazı davalarda delil olarak kabul edildiğini bildiği için yaptı. Yedikardeş, "Kaydettiğimiz o görüşmede Feridun Ç., babamızı tefecilik davasından kurtardıklarını, bu sayede 18 milyonun cebimizde kaldığını söyledi.

Borç belgesinde yazan meblağın da bir savcı ve iki hâkimin de aralarında bulunduğu bir ekibin komisyonu olduğunu söyledi" dedi. Yedikardeş Feridun Ç.'nin sözünü ettiği paralel yapıya yakın kişilerin başka işler karşılığında da yüzde 30 komisyon aldığını söylediğini öne sürdü. Yedikardeş, "Bu kişi, Ankara'da bir kredi işini hallettiklerini, iş karşılığı son dönemde gündemde olan paralel yapılanmaya da yüzde 30 komisyon verdiklerini söyledi.

Bu görüşmenin hepsini ses kaydı altına aldık. Delil olarak elimizde" dedi. Kendilerinden istenen komisyonun da bu yapılanma tarafından talep edildiğine inandıklarını söyleyen Muhsin Yedikardeş, "Borç belgelerini kullanarak haciz işlemi başlattı. Biz de babamızın alın terini kimseye yedirmemeye kararlıyız. Suç duyurusunda bulunduk" diye konuştu.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler