YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı kritik görüşmelerin hepsini dinlemiş!
TİB ve TÜBİTAK'ta inceleme yapan bilirkişi heyeti, Paralel Yapı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde yaptığı tüm kozmik görüşmelerini dinlediğini ortaya çıkardı.
Paralel Yapı kritik görüşmelerin hepsini dinlemiş!
23 Ocak 2015 / 09:30 Güncelleme: 23 Ocak 2015 / 10:23

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlığı döneminde kendisine verilen kriptolu telefonların dahi dinlendiğini açıklamasının ardından Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın TİB ve TÜBİTAK'ta başlattığı soruşturma kapsamında görevlendirilen 8 uzman bilirkişinin yazdığı raporda 161 kriptolu telefondan 76'sına dair dinleme kaydı girildiği ve bu telefonlara ait farklı tarih ve zamanlarda 304 kez dinleme işlemi yapıldığı tespit edildi.

Dinlemelerin hedefinde devlet zirvesinin gerçekleştirdiği siyasi, ekonomik ve uluslararası stratejik görüşmeler de var.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yasama yürütme yargı organlarına 19 Aralık 2013 Perşembe günü verdiği yemek sonrasında saat 18.54 itibariyle iş başına geçen telekulak, görüşmenin ayrıntılarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kriptolu telefonundan dakika dakika kayıt altına aldı.

Paralel telekulak, Erdoğan'ın şu görüşmelerini takibe aldı: 

Suriye krizi: 17 Eylül 2013'te Türk jetleri hava sahasını ihlal eden Suriye helikopterini düşürdü. Süreçte Erdoğan'ın telefonları dinlendi. 

17 Aralık: Erdoğan'ın telefonları 17 Aralık darbe girişiminin gerçekleştirildiği gün de takibe alındı.

17 Aralık sonrasında ilk MGK: 26 Aralık'ta Tayyip Erdoğan'ın MGK'dan önce saat 13.00'te ve MGK bittikten sonra saat 20.24'te yaptığı görüşmeler dakika dakika dinlenerek kayda alındı. 

Mısır Darbesi: 5 Kasım 2013 Mısır'ın darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için Mısır'da gösterilerin başladığı gün telekulak, Başbakan Erdoğan'ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile yaptığı gizli görüşmeleri de dinledi. 

Seçim toplantısı: 31 Aralık 2013'teki Seçim İşleri Toplantısı'nın yapıldığı gün, yerel seçimlerdeki adaylarının yeniden aday gösterilip gösterilmeyeceği tartışılan Paralel çete Erdoğan'ın kriptolu telefon ile yaptığı görüşmeleri tek tek dinlemiş. 

MİT- Genelkurmay: 26 Eylül 2013 Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı ile 3 Ekim 2013'te MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in görüşmesi takibe alındı. 

AK Parti kampı: 3 Kasım'da yapılan AK Parti Kampı ve 3 Aralık AK Parti'nin yerel seçim aday açıklaması süreci de Parelel çete tarafından kayıt altına alındı.

PKK saldırıları: PKK saldırdı telekulak devletin zirvesini dinledi. 20 askerin şehit olduğu 2013 Eylül ayında özellikle MİT ve Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı istihbarat görevlilerindeki kriptolu telefonların dinlendiği tespit edildi.

Özellikle 19 Eylül'de PKK'nın Bingöl-Muş karayolunda pusu kurarak 10 askerin şehit, 70 askerin gazi olduğu saldırı günü ile 25 Eylül'de Tunceli'de askeri araca düzenlenen pusu da ise 6 asker ile bir sivil kadının şehit olduğu günlerde dinlemeler Genelkurmay ve MİT'e yoğunlaştı. Bu arada paralel çetenin dinledikleri dosyaların otomatik olarak silinmesi için TİB'deki sisteme "Zaman bombası" denilen bir yazılım yükledikleri belirlendi. Bilirkişiler çalışma mantığını çözdüğü yazılımı engelledi. 

Kimi kaç kez dinlediler?

Paralel yapının telekulağa bağladığı kriptolu telefonların kullanan devlet erkanının isim listesi ise bilirkişi raporuna girdi. Recep Tayyip Erdoğan biri çalışma ofisinde olmak üzere kullandığı 5 ayrı kriptolu telefondan 87 kez dinlendi.

Diğer isimler ise şöyle:

Dönemin Dışişleri Bakanı Başbakan Ahmet Davutoğlu 26, Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel 4, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç 4, TBMM Başkanı Cemil Çiçek 6, Milli Güvenlik Kurulu 3, Genelkurmay MOBİLDESKOM 1, MİT Müsteşarı Hakan Fidan 28, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 5, İçişleri Bakanı Efkan Ala 3, Ekonomiden Sorumlu Bakan Ali Babacan 32, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı 3, Enerji Bakanı Taner Yıldız 14, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin 1, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Erdoğlu 3, Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı 4, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 3, Bilim ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün 1, Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin 6. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler