YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı kriptolu telefonları böyle dinlemiş!
Kanal A ekranlarında yayınlanan Türkiye'nin Seçimi programında dijital dünyada bağımsızlık konusu ve Paralel Yapı'nın kriptolu telefonları nasıl dinlediği ele alındı.
Paralel Yapı kriptolu telefonları böyle dinlemiş!
20 Mayıs 2015 / 23:35 Güncelleme: 21 Mayıs 2015 / 07:59

Celal Kazdağlı'nın sunduğu Türkiye'nin Seçimi  programına konuk olan kriptoloji uzmanı Yusuf Kürşat Tuncel, kriptolu telefonların çalışma prensiplerini, devlet büyüklerinin kullandığı kriptolu telefonların nasıl dinlendiğini açıkladı.

Tuncel şunları söyledi;

Kriptoloji uzmanı ne iş yapar?

Kriptoloji uzmanı, iletişim teknolojilerinde bir iletişimin gizliliğini sağlayan araçların, cihazların ve teknolojilerin geliştirilmesine, bunların kullanılmasına, bunların yaygınlaştırılmasına öncülük eden kişilerdir. Kriptoloji uzmanını dar bir çerçeveye oturtmamak gerekir. Kriptoloji uzmanı sadece internette değil her yerde iş yapar.

Kriptolu telefonlar güvenli mi?

Kriptolu telefon dediğimiz cihazlar aslında bizim internet üzerinden yaptığımız açık anahtarlı kriptoloji dediğimiz, yani iki tarafında anahtarları açık ama kriptoloji tekniği açısından bazı çözülemeyen rakamlar, sayılar vs. olan ve bunların da güvenli olarak depolandığını düşündüğümüz yerler vasıtasıyla iki kişi güvenli olarak iletişime geçtiğini düşünür. Fakat bu güvenli olarak kabul edilen yerler güvenli değilse, siz sahip değilseniz ya da o depolama yerlerini onlar üretmişse sizi güvenli sandığınız bütün iletişim tamamen güvensizdir. Sadece bu anahtarları kullanarak bütün şifreli iletişim çözülebilir.

Sosyal Medya Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi ise Paralel Yapı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çiftçi, Paralel Yapı'nın dini bir cemaat değil, bir istihbarat örgütü olduğunu söyledi.

Çiftçi sözlerine şöyle devam etti;

Paralel Yapı taşeron bir yapıdır

Türk tarihinin en önemli casusluk vakası kriptolu telefonların dinlenmesidir. Yaklaşık 2.5 ay boyunca Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı'nın kendi aralarındaki konuşmaları dinlendi. Bu bilgiler Paralel Yapı'da değil. Paralel Yapı burada kime payandalık yaptığının farkında da değil. Bizim kriptolu telefonlarımızı birilerine dinlettiler. Paralel Yapı çökertilse de dinlemeler önlenemez. Paralel Yapı taşeron bir yapıdır.

Paralel Yapı dini cemaat değil, istihbarat örgütüdür

2000 yılının başından Rusya, Paralel Yapı'nın dini bir cemaat olmadığını, bir istihbarat örgütü olduğunu isim isim belirledi. Bunlar Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) adına casusluk faaliyeti yapan isimler diye mahkeme kararı var.

İstihbarata dayalı keramet!

Bir hakim 75 polisi bir gecede serbest bıraktı. Bir hafta bu teşkilatın başkanının dua ettiği bir videoda, "Medrese-i Yusufiye'dekileri Allah salıversin" diyor. O gün akşam sosyal medyada daha tahliyeler olmadan, hakimin verdiği karardan dolayı hocamızın duası kabul oldu diyorlar. Buradan bizim anladığımız istihbarata dayalı bir keramet sistemi var. Zaten alınmış bir karar var. İstihbaratın başı olan hoca bunu biliyor. Bildiği için 1 hafta öne çıkıyor dua ediyor. O gün akşamda tweetlerde hocamızın duası kabul oldu deniyor.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler