YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel yapı kendisini ele verdi!
Paralel yapının sitesi ‘Hizmet News’ FETÖ’nün İngiliz hukukçuları satın alıp Türkiye ve Erdoğan aleyhine rapor yazdırdıklarını haber yaptı.
Paralel yapı kendisini ele verdi!
01 Kasım 2015 / 16:11 Güncelleme: 01 Kasım 2015 / 16:15

Paralel yapının tüm dünyada yürüttüğü faaliyetleri haberleştiren ‘Hizmet news’ adlı internet sitesinde yer alan bir haber cemaatin İngiltere’deki hukukçu skandalını gözler önüne serdi.

Paralel yapı İngiltere’nin 4 ünlü hukukçusunu rüşvetle satın alıp Türkiye aleyhinde rapor hazırlatmış.
İngiliz medyasına da yansıyan haberde bu rapor için gerekli bütçenin onursal başkanlığını Fetullah Gülen’in yaptığı ‘ABD kökenli’ Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı tarafından sağlandığı ifade ediliyor.

İFTİRALARLA DOLU RAPOR

Rüşveti vurgulamaktan utanmayan sitede 5 Ekim'deki haberde Gezi eylemlerinin de hükümet tarafından şiddetle bastırıldığı ifadesine yer vererek bir başka darbe girişiminin de paralel yapı tarafından desteklendiği açıkça vurgulanıyor.

Lord Woolf, Sir Edward Garnier, Prof. Sir Jeffrey Jowell ve Sarah Palin’den oluşan hukukçuların hazırladığı 95 sayfalık raporda Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında çok ağır ifadeler kullanılıyor.

Raporda AK Parti hükümetinin etkisiz mahkemeler yarattığı, internet sitelerini sansürlediği, ifade özgürlüğünü kısıtladığı, yolsuzluk soruşturmalarını bastırdığı ve tutuklu insanlara onur kırıcı davranışta bulunulduğu gibi asılsız itiraflara yer veriliyor.

Medya ayağıyla da algı operasyonu

İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan rapor için konuşan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı sözcüsü Alp Aslandoğan “Medya ve yargıya boyun eğdiriliyor.

Gülen Hareketi hükümetin otoriter eylemlerini meşrulaştırmak için günah keçisi olarak seçildi” gibi akıl almaz ve alakasız bir yoruma da yer veriliyor.

Haberde Türk Büyükelçiliği’ne de sorular sorulduğu ancak geri dönüş sağlamadığı ifade edilerek Türkiye’nin bir açıklama yapmaktan çekindiği izlenimi de yer alıyor.

 

AKŞAM

 // Hakan
Hani bahsettiğiniz raporun içeriği Yoksa bir balon daha mı?...
01 Kasım 2015 17:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler