YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı kendi polisini de dinlemiş!
Paralel Yapı kendi polisini de dinlemiş!
30 Kasım 2014 06:53
17 Aralık darbe girişimini planlayan paralel yapılanmanın, darbe girişimi öncesi İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün önemli isimlerini takibe aldığı ortaya çıktı. Polislerin, 17 Aralık darbe operasyonunu sızdırıp sızdırmadığını denetledi.

Takvim'in ulaştığı bilgilere göre teknik takip faaliyeti, 17 Aralık operasyonunun hemen öncesinde Organize Suçlar'daki Paralel Yapı'ya yakın polisler tarafından yürütüldü. Takip kararları, 23 Kasım ve 6 Aralık 2013'te alındı. Telefonu dinlenenlerin sahte değil gerçek isimlerle dinlenmesi de dikkat çekiciydi.

Belgelere göre dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Metin Turanlı, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet Arıbaş ile komiser ve polisler Ömer Faruk Ataş, Sezgin Abalı, Erdal Aydınlık ve Hakan Bizkevelci dinlendi. Dinleme kararları Paralel Yapı'ya yakın hâkimler tarafından verildi.

Örgüt, soruşturma yürütmek için Ali Kavlak adlı istihbarat komiserinin ihbar mektubunu kullandı. Buna göre dinlenen polisler suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve zimmetle suçlandı. Dinlenen isimlerin daha sonra zimmet için değil, paralel memurlara yakın olmamaları nedeniyle darbe planını öğrenip ihbar etmemeleri için takibe alındığı ortaya çıktı.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler