YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı ile ilişkisini kesen polise şantaj yapılıyor
Paralel Yapı ile ilişkisini kesen polise şantaj yapılıyor
08 Aralık 2015 11:10
Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak Paralel Yapı'yla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Paralel Yapı'yla mücadele aynı kararlılıkla sürdürülmeli. 40 yılda oluşturulmuş bir yapı. Devletin her kademesine nüfuz etmiş. Çünkü dikey örgütlenmiş bir yapı. Birbirinden haberi olmayanlar var. Yalnızca en tepedekiler hepsini biliyor.

SOHBETE GELMEYENE İHBAR

Gaziantep'teki polis okulu öğrencilerinden bazıları geçmişte bunların dershanelerine gitmiş. Ancak temizlik başlayınca çocuklar bunlarla ilişkisini kesmiş. FETÖ toplantılarına gitmeyince de kendilerini arayıp 'Sohbetlere katılmadığınız takdirde sizi Paralelci diye ihbar ederiz' tehdidinde bulundukları bilgisi geldi bana. Paralel Yapı'yla ilişkisini kesen polise şantaj yapılıyor.

OPERASYONEL POLİS İHTİYACI

Normalde her yıl 350 ile 400 komiser yardımcısı mezun oluyordu. Bu yıl bin 100 kişi mezun oldu. Önümüzdeki yıl bu sayı 3 bin 700 olacak. Sınav sistemi değişti. Artık KPSS, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları baz alınıyor. ABD, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere tüm ülkelerde bu model uygulanıyor. Liyakat (başarı) esas alınarak rütbe terfileri sağlanacak. Bizde amir sınıfı ayrı yetiştiriliyor. Ancak 2020'den sonra Batı'daki gibi rütbeliler sadece memurlardan seçilecek.

Ankara ve Paris saldırılarında yeni eylem türleri türedi. Tehdidin boyutu farklılaşıyor. Yeni eğitim modelleri ortaya koymamız gerekiyor. Diyarbakır'daki Tahir Elçi olayı da bu ihtiyacı ortaya çıkardı. Suriye'deki şeyden Fransa 'bana ne' diyemiyor. Operasyonel yönü geliştirilmiş polise ihtiyaç var."

 

SABAH

Maşallah
 // ali
yakın bir tarih koymuşlar 2020. Niye böyle iyi olacağı düşünülen değişiklik için salak bir tarih seçerlerki. o tarihe kadar yeni ve daha güzel sistemler çıkacağı kesin....
08 Aralık 2015 11:39
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler