YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Paralel yapı hâkim ve savcıları fişledi'
Kurucuları arasında olduğu YARSAV'ın, paralel yapının eline geçmesiyle birlikte Yargıda Birlik Platformu'na katılan Danıştay Hâkimi Fetih Sayın: YARSAV artık tamamen paralelin elinde. Paralel yargı, hâkim ve savcıları fişleyerek önlerini kesti
'Paralel yapı hâkim ve savcıları fişledi'
06 Ekim 2014 / 15:17 Güncelleme: 06 Ekim 2014 / 15:17

Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerine günler kala paralel yapının uydusu YARSAV'a içeriden itiraz sesleri yükselmeye devam ediyor. YARSAV'ın kurucularından olan ve 4 yıl YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ile birlikte çalışan Danıştay Tetkik Hâkimi Fetih Sayın da bu isimlerden biri. 12 Ekim HSYK seçimlerinde Yargıda Birlik Platformu (YBP) ile birlikte hareket eden Fetih Sayın ile HSYK seçimlerini ve Türkiye yargısının geleceğini konuştuk.

YARSAV Paralellerin uydusu

Paralel yapının YARSAV'ı ele geçirme operasyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Paralel yapı çok stratejik çalışan bir örgüt. Bunlar her şeyi adım adım gerçekleştiriyorlar. Başta birkaç kişi ile içimize nüfuz etmişler. Önce Ömer Eminağaoğlu'nu hedef aldıklarını görüyoruz. Bir kişiyi hedefe yerleştirdikleri an ona artık bir gömlek giydiriliyor. Başka konularda eleştirilebilir ama o dönemde Ömer Eminağaoğlu'na yapılan haksızlıktı.

YARSAV'ın paralel yapının etkisine girmesinde Emine Ülker Tarhan'ın etkisi hiç olmadı mı?
YARSAV artık birlikte görüntü vermiyor, artık tamamen cemaatin kontrolünde. Ülker hanım ya da Ömer bey bu işin sorumlusu değil. Seçimlere yaklaşılırken üye olmak istiyoruz diyerek üye oluyorlar. O zaman ben bu işte bir tuhaflık olduğunu düşünüyordum.

Son 2 ayda ne oluyor da bu kadar kişi üye oluyor dedim. Ama oy çokluğu ile bir anda 200 kişi derneğin üyesi yapıldı. Son gelişmelerden sonra birçok YARSAV üyesi istifa etti. 130 kurucu üye ayrıldı. Çok kişinin de ayrılacağını biliyorum. Birçoğu da kalben ayrılmış ama üşendiği için istifa etmiyor.

Paralel yapı YARSAV'dan neden bu kadar rahatsız oldu?

O dönem YARSAV paralel yapıyı çok rahatsız eden işler yaptı. Öncelikle hal kâğıtlarını bilinir hale getirdik. O hal kâğıtları hâkim ve savcıların geleceğini belirler. Biz bu sicilimizi öğrenemiyorduk. İç işlem diyerek bunu bize bildirmediler. YARSAV bu kuralı bozdu.

Hal kâğıtlarını kullanarak neler yapıldı?

Paralel yapı üyeleri müfettiş olarak atandı. Dün atanan müfettiş 20 yıllık hâkim veya savcıyı denetliyordu. Diyelim dört dörtlük bir hâkimsiziniz sizin hakkınızda hal kağıtlarında "kaleme ilgisiz" deniliyor. "Kaleme ilgisiz" demek paralel yapıya uzak demek. Asla başkan olmasın demek. Elbette buna bir fişleme diyebiliriz.

Panik havası içindeler

HSYK seçimleri yaklaştıkça paralel yargıda bir tutum değişikliği görüyor musunuz?
Panik havası içindeler. Sürekli yafta yapıştırmaya çalışıyorlar. Bizi hükümete biat eden bir grup olarak lanse ediyorlar. Adayları tanıyanlar bunun doğru olmadığını anlıyor.

YBP aday tanıtım toplantısı beklenenin üzerinde bir ilgi gördü. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yargıda Birlik Platformu'nun adayları Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde 2000 hâkim - savcı önünde bir etik sözleşmeyi imzaladı. Bu çok önemli bir açıklamadır. Gün geçtikçe daha akılcı ve daha sağduyulu tepkiler alıyoruz. Önceden bir güvensizlik vardı. Şimdi bu tepki ortadan kalktı. Her geçen zaman bizim lehimize işliyor.

'HSYK 12 Ekim seçimi itibariyle tekrar itibar kazanacak'

 YBP 12 Ekim HSYK seçimlerini kazanırsa yargıda ne değişecek?

Yargıda Birlik Platformu kazanırsa artık HSYK paralel yapıdan kurtulacak. Her geçen gün ibre bizden yana dönüyor. Adli ve idari yargıda YBP'nin adaylarının tamamının kazanacağını düşünüyorum. Halk, yargı mensuplarının sık sık kamuoyu önünde olmasından hoşlanmaz. Bu yıpratan bir süreçtir. Şu anda yargının güvenirliği yüzde 30'lara düştü. YBP adayları ile birlikte artık HSYK kamuoyunun gündeminden düşecek, itibarlarını geri kazanacak. 12 Ekim paralel yargının bitiş tarihi olacak.

YBP kazanırsa paralel yargı açısından neler değişecek?

Aktif olarak hâkim-savcı kimliğini bir tarafa bırakıp faaliyet gösterenler bu meslekte barınamayacak. Gizli ajandası olmayan, mesleğini düzgün yapan cemaat mensupları ise bizim dönemimizde mağdur olmayacak.

Sık tekrarlanan bir eleştiri var. Yargıda Birlik Platformu hükümet yanlısı bir oluşum mu?

Bizim hükümetle iyi ilişkimiz var, yok demiyoruz. Aynen anayasada belirtildiği gibi medeni bir işbirliği var aramızda. Askerlik, özlük haklar ve hal kağıtları gibi bir çok kazanım elde bu işbirliği sayesinde. Kavga olmaz ve yargı cazibe noktası olmaktan çıkarsa, hâkim ve savcıların üzerindeki baskı da ortadan kalkacaktır.

Paralel yargının 4 yıllık karnesini nasıl görüyorsunuz?

Paralel yapının yargıda kırık bir karnesi var. Neyi düzgün yaptılar ki 4 yıl içinde? 2010 seçimlerinde kendilerine inandırmışlardı ama artık inandırıcılıklarını kaybettiler.

YBP'nin yükselişi paralel yargıyı nasıl etkiledi?

Onlarda bir moral bozukluğu olduğunu görüyoruz. YBP'ye yönelişten çok tedirginler. Yargıtay seçimlerini o yüzden öne aldılar. Sürekli olarak "YBP'ye oyunuzu verin ama bize de bir oy verin" diyorlar. Bu bir taktik...

Erdoğan'ın sözleri güçlerini kırdı

Paralel yapının yargıdaki gücü ne kadar?

Paralel yapı ve YARSAV'ın 4000-4500 civarında oyu var. Ben bu oylarda kırılma olacağını düşünüyorum. Bizzat Sayın Erdoğan paralel yapının ne kadar büyük bir tehlike olduğunu anlatınca genç arkadaşların kafası karıştı ve kendilerini sorgulamaya başladılar. Morallerini yukarıda tutmaya çalışsalar da oylarında azalma yaşanacağını düşünüyorum.

Paralel örgütlenmede HSYK üyesi İbrahim Okur'un oldukça etkili olduğu belirtiliyor. Ne düşünüyorsunuz?

İbrahim Okur dünyanın en demokrat insanı olabilir. Benim için paralel yapı içinde olması önemli değil. Bana İbrahim Okur tarafından haksızlık yapıldı. Bunun 1500 örneğini sayabilirim. Adil davranmaması paralel yapının işine yaradı. Bu benim için yeterlidir. Genel kanaat paralel yapıya yakın olduğu yönünde. Hâkimin adil olması yetmez. Öyle de görünmesi gerekir. Paralel yapı üyesi olmaması yetmez, öyle bir izlenim de vermemelidir. Yeni HSYK bir yapıya biat etmemiş insanlardan oluşmalı. İbrahim Okur ve bazı HSYK üyeleri ise bu tanıma girmiyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler