YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı gizli tüzükle haraca bağlamış
Paralel Yapı'nın övünç kaynağı olarak lanse edilen Türk okullarıyla ilgili bir dizi usulsüzlük ortaya çıktı.
Paralel Yapı gizli tüzükle haraca bağlamış
13 Mart 2015 / 20:14 Güncelleme: 13 Mart 2015 / 20:21

Paralel Yapı'nın okullarında görevli öğretmenlerin maaşlarından zorunlu kesinti yaptığını söyleyen ABD'deki Horizon Bilimler Akademisi’nde öğretmenlik yapan Mary Addi, buna itiraz edince eşinin evine polis baskını düzenlendiğini belirtti.

Ohio eyaletinin Cleveland şehrinde bulunan Horizon Bilimler Akademisi’nde 2006-2009 arasında öğretmenlik yapan Mary Addi ve eşi Mustafa Emanet yaşanan usulsüzlükleri federal yetkililere bildirince mağdur edildi.

Gizli tüzük ABD yasalarına aykırı

Mary Addi, “ABD yasaları, uygun pozisyonlara kendi vatandaşlarının tercih edilmesini sağlamak amacıyla, göçmen eğitimcilere daha yüksek maaş verilmesini zorunlu tutuyor. Ancak cemaat yasalara göre ödemiş gibi gösterdiği maaşları, ‘tüzük’ çerçevesinde belirlediği kriterlere göre el altından geri alıyor” dedi. Tüzüğe göre cemaatin ABD’yi 5 bölüme ayırdığını belirten Addi, “A bölümündeki öğretmenlere 600-700 dolar, B bölümündeki öğretmenlere 700-900 dolar, C bölümündeki öğretmenlere 800-1000 dolar, D bölümündeki öğretmenlere 950-1250 dolar ve E bölümündeki öğretmenlere ise 1200-1500 dolar arası ücret ödeniyordu” diye konuştu.

Şikayet edince evini polis bastı

Addi, Emanet ile evlendikten sonra cemaatten aforoz edildiğini bildirerek, “Bir dizi usulsüzlüğü ABD’de federal yetkililere iletip, rapor tutturduk. Tüzükle ilgili verdiği bilgilerden vazgeçmesi için kocama bir kağıt imzalaması teklif edildi. Ancak Mustafa reddetti” diye konuştu. Aynı gün ailesinin Türkiye’deki evini polis basan Mustafa Emanet ise yaşadıklarını şu ifadelerle anlattı: “İfade için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gittim. 2 gün neyle suçlandığımı bilmeden nezarette kaldım. Avukatım aracılığıyla uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlandığımı öğrendim. Önce Metris’e ardından Silivri’ye gönderildim. 10 gün cezaevinde kaldıktan sonra avukatımın itirazı üzerine serbest kaldım. İki yıl süren davanın ardından beraat ettim.”

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler