YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı dinleme kayıtlarını bakın nereye kaçırmış!
Paralel Yapı'nın yasadışı dinlemelerle elde ettiği binlerce kişiye ait dinleme kayıtlarının Almanya ve Sırbistan’da olduğu tespit edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Almanya’nın Hanover kenti ile Sırbistan’da saklanan arşivin peşine düştü.
Paralel Yapı dinleme kayıtlarını bakın nereye kaçırmış!
17 Eylül 2014 / 08:42 Güncelleme: 17 Eylül 2014 / 08:43

Star'ın haberine göre; Savcılık, Paralel Yapı'nın Türkiye’deki yapılanmasının Alman gizli servisi BND ile yakın irtibatta olduğunu saptayarak Alman ajanların Türkiye’de irtibatlarını incelemeye başladı. İddiaya göre BND, Türkiye’de devletin kritik organlarına yerleşmek için Paralel Yapı'yı kullandı. 

Savcılık o arşivin peşinde

17-25 Aralık yargı darbesi girişimiyle deşifre olan Paralel Yapı'nın binlerce kişiyi “Siyasi casusluk” ve “Şantaj” amacıyla dinlediğini ilk kez Star ortaya çıkarmıştı. Türkiye’yi sarsan yasa dışı dinleme skandalı üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Emniyet başta olmak üzere devletin birçok organına sızan paralel yapının yasadışı faaliyetlerine yönelik işlemler sürüyor.

Özel sistemle bulundu

Başarılamayan 17-25 Aralık polis/yargı darbesi girişiminin ardından Paralel Yapı'nın Telekominikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ve Emniyet istihbaratın kayıtlarından özel bilgisayar sistemi kullanarak silip yurt dışına kaçırdığı belirtilen arşivin nerede olduğu ise tespit edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Almanya’nın Hanover kenti ile Sırbistan’da olduğu belirlenen arşivin peşine düştü. Savcılık ve emniyetin titiz çalışmaları sonucu Paralel Yapı'nın Almanya’nın Hanover kenti ile Sırbistan’da arşivi sakladığı saptandı.

2010-2014 arası yapılan tüm dinleme, izleme, TİB’in çalınan arşivi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, kabinedeki diğer bakanlar, milletvekilleri, sanatçılar, işadamlar ve gazetecilerin de aralarında yer aldığı binlerce dinlemenin arşivinin tamamı bu iki ülkede.

Söz konusu tespit 17 Aralık’tan sonra başta emniyet olmak üzere birçok yerde özel bilgisayar sistemiyle yapılan ‘sil’ işleminden kurtarılan dosya ve yazışmalar sonucu ortaya çıktı.

Savcılık, özel bir bir bilgisayar sistemiyle paralel yapının kullandığı bilgisayarlarda ve ele geçen belgeler üzerinden uzun sürli bir çalışma yürüttü. Çalışma sonucu, söz konusu dinleme arşivi ve diğer belgelerin Almnaya ve Sırbistan’a götürüldüğü belirlendi.

BND - Paralel Yapı ilişkisi yeni değil

Yapılan araştırmaların ardından Alman gizli servisi BND ile Türkiye’deki Paralel Yapı'nın irtibatta olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine savcılık, Paralel Yapı'nın Türkiye’deki yapılanmasının Alman gizli servisi BND ile yakın irtibatta olduğunu saptayarak Alman ajanların Türkiye’de irtibatlarını incelemeye başladı. İddiaya göre BND, Türkiye’de devletin kritik organlarına yerleşmek için paralel yapıyı kullandı.

2009’dan sonra arttı

BND ajanlarının teknik olarak dikkat çekmemek için İstanbul Cihangir’de bir cafede yemekli buluşmalarda bir araya geldikleri belirlendi. Alman ajanlarının Türkiye’deki faaliyetlerini 2009 yılında artırdığı ve bu kapsamda yapılan dinlemelerin de Almanya’da muhafaza edildiği iddia edildi.

Almanya’nın Türkiye’yi dinlemek için paralel yapıyla yakın ilişkiye geçtiğini belirleyen savcılık, şu an birçok kişinin özel hayatlarının yer aldığı arşivin nerede olduğunu araştırıyor.

 

STAR 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler