YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Yapı-BND ilişkisi deşifre oldu
İstihbarat raporu: Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, 17-25 Aralık sonrası Alman İstihbaratı BND ile gizlice görüştü.
Paralel Yapı-BND ilişkisi deşifre oldu
13 Mart 2016 / 11:57 Güncelleme: 13 Mart 2016 / 12:08

Sabah Gazetesi, Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) yabancı gizli servislerle ilişkisini istihbarat raporuna dayanarak açıkladı. ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'dan İsrail Gizli Servisi Mossad'a kadar pek çok ülkenin istihbarat servisi ile ilişkisi bulunan PDY'nin Alman Dış İstihbarat Teşkilatı BND ile ilişkisine dair önemli bilgiler açığa çıktı. 

2 TEMSİLCİ İLE BULUŞTU

İstihbarat birimlerince hazırlanan 57 sayfalık Paralel Devlet Yapılanması raporuna göre Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşak (daha sonra başkanlık da yaptı) Alman İstihbarat Servisi BND'nin Türkiye'deki Temsilcileri ile 17-25 Aralık operasyonundan bir süre sonra gizli bir toplantı yaptı.

Rapora göre Cemal Uşak, Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli BND Temsilcisi E.E. ve yardımcısı J.B. ile 15 Ocak 2014'te bir restoranda buluştu. Görüşmede E.E. Cemal Uşak'a, 17 Aralık operasyonu, Türkiye'den Suriye'den giden yardımı MİT'in mi yoksa emniyetin mi organize ettiği, seçimler sonrası Türkiye'de nelerin yaşanacağı gibi ulusal güvenlik konularında sorular sordu.

Görüşmede dershanelerin kapatılması, demokratikleşme süreci, paralel devlet, derin devlet, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Gülen hareketi gibi konularda karşılıklı değerlendirmelerde bulunuldu. İstihbarat birimlerinin hazırladığı raporda bu görüşmenin, PDY'nin yabancı istihbarat servisleriyle ilişkisini ortaya koyduğu belirtiliyor.

Raporda konuya ilişkin özetle şu değerlendirme yapılıyor: "PDY'ye bağlı şahıs, kurum ve kuruluşlar, hasım devletlere yararından başka bir faydası olmayan çeşitli olayların içerisinde bizzat yer almakta ve destekte bulunmaktadır. Mavi Marmara, Adana'da durdurulan TIR'lar, yabancı devletlerin hedefinde yer alan kurum ve kuruluşların başka devletler lehine etkisiz kılınmasına yönelik faaliyetlerdir." 

CIA - GÜLEN BAĞLANTISI 

CIA'de bir dönem Türkiye İstasyon Şefi olarak görev yapmış, CIA eski Başkan Yardımcısı ve hali hazırda ABD'nin en büyük düşünce kuruluşu Rand Corporation'da danışman olan Graham Fuller'ın, Fetullah Gülen'in ABD'de ikamet izni alabilmesi için referans olduğu iddiası, Fuller'in The Future of Political İslam (Siyasal İslam'ın Geleceği) isimli kitabında Gülen'e de teşekkür etmesi ve 2008'de Türkçe'ye çevrilen Yeni Türkiye Cumhuriyeti adlı kitabında da Gülen ve yapılanması hakkındaki övgüleri de bu iddiaları doğrulamakta. 

'GİRİP ÇIKANLARA DİKKAT' 

PDY'nin Türkiye'deki lider kadrosunda yer alan Mustafa Özcan'ın, Gülen ile yaptığı ve açık kaynaklara yansıyan görüşmede 'Özbek dostumuzdan öğrendiğimize göre ABD'deki yetkililerle görüşmeler ve Dr. Sinan Bey'in şirketindeki şahıslar (Dr. Sinan Bey ile PDY'nin MİT'ten sorumlu imamı Dr. Sinan Kod Murat Karabulut'un, tabi şirket ile de MİT'in kast edildiği değerlendiriliyor.) ABD'dekilerin dikkatini çekecek şekilde bazı elemanlar göndermişler, sizin oraya girip çıkan (Pesilvanya'daki karargâhı kast edilmekte) Türklere dikkat edelim' ifadeleri PDY'nin yabancı istihbarat servisleriyle irtibatını ortaya koymaktadır. 

KOMÜNİZMLE MÜCADELE DERNEĞİ CIA PROJESİ

PDY'nin yabancı servis bağlantısına ilişkin bir ayrıntı da Fetullah Gülen'in özgeçmişinin yer aldığı bölümde. Burada Komünizmle Mücadele Derneği hakkında şöyle deniliyor: "Derneğin Soğuk Savaş döneminde CIA tarafından kurdurulduğu, finansmanının ise ABD Büyükelçiliği ve bazı sermaye grupları tarafından sağlandığı... PDY Lideri Fethullah Gülen görevinden (Diyanet'ten) istifa etmesine rağmen yurdun çeşitli yerlerine giderek 'altın nesil' konusu başta olmak üzere çeşitli hususlardaki vaazlarına ve konferanslarına devam etmiştir. Bu esnada da çeşitli gazete ve dergilerde takma adlarla yazılar yazmaya başlamıştır. 

Sağlık problemlerine ve 73 yaşında olmasına rağmen kendisine bağlı gazetelerin yayın politikasından, ziyaret edilecek bir işadamına verilecek hediyeye kadar kendisinden talimat alınan bir

Tek adam konumundaki Gülen, kişisel özelliklerinin de etkisiyle kendisinden sonra gelecek ikinci bir adam belirlememiş, güçleri ya da ilişkileri itibarıyla ileriki dönemlerde kendisine karşı çıkabileceklerini düşündüğü Nurettin Veren, Kemalettin Özdemir ya da Latif Erdoğan gibi önemli yol arkadaşlarını ise önce pasifize etmiş, sonra da çeşitli suçlamalarla gruptan uzaklaştırmıştır." 

RESTORANDA BULUŞMUŞLAR

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşak'ın Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda görevli 2 BND temsilcisi ile 15 Ocak 2014'te bir restoranda buluştuğu belirtiliyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler