23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1817
 • İstanbul26 °C
 • Ankara23 °C
 • İzmir27 °C
 • Konya22 °C
 • Adana28 °C
 • Antalya31 °C
 • Diyarbakır31 °C
 • Bursa26 °C
 • Kayseri24 °C
 • Kocaeli24 °C
 • Şanlıurfa33 °C
 • Gaziantep29 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel yapı Alevileri kızdırdı
Paralel yapının 17 Alevi önderi de yasa dışı dinleme skandalı ortaya çıktıktan sonra, dinlenen isimlerden birisi olan Avukat Ali Yıldırım çok sert tepki gösterdi. Yıldırım;" Bu kararı veren yargı, ‘çete yargısı’ uygulama da ‘terör faaliyeti’ " dedi.
Paralel yapı Alevileri kızdırdı
10 Temmuz 2014 / 04:19 Güncelleme: 10 Temmuz 2014 / 04:29

Alevilere yönelik Ankara, İstanbul, Diyarbakır ve Sivas’ta “Tevhid Selam”, “Hizbullah” ve “örgütü belli değil” gibi gerekçelerle dinlenen Alevi aydınlar, hukuksuz dinleme hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Alevi aydınlarına yönelik dinleme listesinde adı bulunan Avukat Ali Yıldırım, dinlemenin amacının toplumda korku ve panik yaratmak olduğunu ifade etti. Yıldırım, “Hukuki hiçbir dayanağı olmayan bu dinleme bir terörist faaliyettir” dedi. Yıldırım, “Kendim kişisel olarak hem de diğer arkadaşlarımız her türlü hukuksal yola başvuracağız” dedi. Yıldırım, CMK uyarınca dinleme sonrasında kendilerine bir uyarı yapılması gerektiğini ancak bunun yapılmadığını kaydetti.

Amaç toplumu terörize etmek

Dinlemenin Alevilere saldıaırak bir tedirginlik ortamı yaratmayı hedeflediğini anlatan Yıldırım, “Bir yargı organının böyle bir karar vermesi de mümkün değil. Bunları yapana yargı organı diyemeyiz. Alelade bir çete faaliyeti olarak nitelemekten başka bir şey yapamayız bu duruma” diye konuştu.

Mahkemenin keyfi şekilde dinleme kararı veremeyeceğini vrgulayan Yıldırım,”O yüzden tam bir çete yargısı kararıdır. Bunu talep edenler de aynı şekilde çete polisidir, kimliklerinde ne yazdığı önemli değildir. Bu bir çete faaliyetidir. Tamamen kurguya dayanan ve toplumdaki bir çevreyi sindirmeyi hedefleyen bir faaliyet bu” dedi..

Ortada silahlı bir çete var

Korku toplumu oluşturma girişiminin terörist faaliyet olduğunu ifade eden Yıldırım “Hukukun görevi vatandaşın güvenliğini korumaktır. Hukuku ortadan kaldırmaya yönelik bir takım idari veya yargısal işlemler yapılırsa buna hukuki işlemler diyemeyiz. Bu resmen çete faaliyetidir. Burada kullanılan güvenlik kuvvetleri de var. Onların  eliyle yapılan bir terörist faaliyet varkarşımızda. Yani silahlı yargı gücünü kullanan, devlet olanaklarını bu anlamda kullanan bir faaliyet var karşımızda” diye yorumladı.  

Paralel kulaklar alevileri de dinledi

Ortaya çıkan skandalda aralarında Madımak katliamından kurtulan isimlerin de olduğu 17 Alevi önderin çoğunun komik iddialar bazıları da ‘gerekçesiz’ olarak dinlendiği ortaya çıkmıştı. 2011 yılında başlayan dinlemelerde aralarında Eski EDP Genel Başkanı Ziya Halis, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Pir Sultan Abdal Vakfı Başkanı Murtaza Demir ve Türkücü Arif Sağ’ın da olduğu 17 ismin dinlendiği tespit edilmişti.

2009-2013 yılları arasında dinlenen Alevi önderlerinden bazıları ‘Hizbullah ve Selam’ örgütleri soruşturması kapsamında dinlenirken bazıları için ise ‘örgütü belli değil’ notunun düşülmesi dikkat çekmişti. Alevi dedelerinden Hüseyin Alagöz’ün ise Diyarbakır ve İstanbul’da hem ‘Hizbullah ve Selam’ hem de ‘örgütü belli değil’ denilerek Paralel örgüt tarafından dinlendiği ortaya çıkmıştı.

Daha önce asker dinlemişti

EDP eski Genel Başkanı Ziya Halis: “Dinleme skandalına ilişkin olarak gazete haberiyle bilgi sahibi oldum. Ama daha geniş bir bilgilendirmeye ihtiyacım var. Daha önce de 2011 yılında Genelkurma tarafından böyle bir dinlemeye tabi tutulduğumu öğrendim.Türkiye’de hukuksuz dinlemelerin boyutu biliniyor. Bu noktada, beni dinlediği öne sürülen paralel yapı hangi amaçla, ne kadar süreyle dinleme yaptı, ne elde etti bilmiyorum. Avukatımla görüştüm. Gerekli yasal konularda girişimlerimizi başlatıp başlatmayacağımızı konuşacağız”

Murtaza Demir (Pir Suldan Abdal Vakfı eski Genel Başkanı): “Suç duyurusunda bulunmayı düşünmüyorum, yargı AKP yargısıdır artık. Bir şey çıkacağına inanmıyorum. Bağımsız bir yargı yoktur. Yurttaş bir bütün olarak devleti muhatap alır. Bir kabahat, bir yanlış uygulama, bir yanlış yöntem varsa devletin içinde bunun sorumluluğunun A veya B kişisine fatura edilmesini doğru bulmam. Demokrasilerde sorumlu olan hükümettir. Ben hükümeti bilirim, ben onun içinde A-B-C isimlerine ayrılmış grupların sorumlu tutulmasını doğru bulmam.”

Türkiye adına utanç verici bir durum

Ali Yeral (Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı Başkanı): 21.asırda Ehl-i Beyt’e müntesip bir kanaat önderinin gayri meşru bir şekilde dinlenmesinin ve bunun adeta terörist muamelesi görmesinin, hayatımda ilk kez şu an duyduğum bir Kudüs Ordusu örgütünden dolayı dinlenmekten utanç duyuyorum. Türkiye Cumhuriyetimizin demokrasisi hem de insanları açısından bu durum gerçekten utanç vericidir.

Hayatlarında hiçbir zaman bir araya gelmeyen, birbiri ile tanışmayan insanların abuk sabuk, astı astarı olmayan uydurma çakma bir terör örgütüne nispet edilmeleri, gayri meşru bir şekilde bütün kişilik hakları çiğnenerek dinlemeye tabi tutulmaları utanç vericidir. Bu konuda davacıyız. Daha önce yine sizin gazetenizde çıkan 7 bin kişilik dinleme listesinde de ismim vardı, onunla ilgili Hatay Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunmuştum.

 

STARGAZETE

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler