YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel, Yahudi Lobisi'ni solladı
ABD’li 74 senatörün imzaladığı Türkiye karşıtı mektubun arkasında paralel yapıya destek veren Yahudi lobisinin bulunduğu belirlendi. Senatörler, paralel lobici Turkiç-American Alliance adlı kuruluşun defalarca kendilerini ziyaret ettiğini söyledi.
Paralel, Yahudi Lobisi'ni solladı
20 Mart 2015 / 09:02 Güncelleme: 20 Mart 2015 / 09:08

Star'da yer alan habere göre, ABD’li 74 senatörün imzaladığı Türkiye karşıtı mektup için paralel yapının senatörler üzerinde baskı kurduğu ve Yahudi lobisine yakın çevrelerin desteğini aldıkları ortaya çıktı.

Pek çok senatörün mektubun içeriği ve Türk-ABD ilişkilerine verebileceği zararlar hakkında fikir sahibi olmadan mektuba imza attıkları da Washington’dan gelen haberler arasında. Sözkonusu mektubun gündeme geldiği gün Ermeni lobisinin devreye girmesiyle hazırlanan Türkiye aleyhtarı bir tasarıda 44 imza bulunurken, paralel yapının kulisiyle yazılan Türkiye karşıtı mektupta 74 imzanın bulunması da dikkat çekti.  

Türk-ABD Dostluk grubu başkanı Şaban Dişli Star’a yaptığı açıklamada, mektubun arkasında paralel yapıya destek veren Yahudi lobisinin olduğunu kaydetti. Dişli, Pazartesi günü TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile gerçekleştirecekleri Washington ziyaretleri sırasında mektubun gündeme geleceğini söyledi.

Büroları ziyaret etmişler

Star’ın ulaştığı senatörler Turkic-American Allaince adlı paralel yapıya ait kuruluşun defalarca ofislerine gelerek mektubun lobisini yaptığını kaydettiler. ABD Senatosu üyesi 74 senatör, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye mektup yazarak basın özgürlüğü konusunda Ankara’ya  baskı yapılmasını istemişti. Star’a konuşan Senato kaynakları, özellikle seçim kampanyası sırasında mali destek veren çevrelerin mektubun imzalanması konusunda baskı yaptığına dikkat çektiler.  ABD’li diplomatik kaynaklar, ABD yönetiminin mektupla ilgisinin olmadığına dikkat çekerken, Türk yetkililer de mektubun ABD hükümeti açısından bağlayıcı nitelikte olmadığının altını çizdiler.

Kesenin ağzını açtılar

Daily Sabah gazetesi geçtiğimiz haftalarda yayınladığı haberinde Gülen hareketinin ABD Kongre üyelerine yaptığı bağışları açıklamıştı. 88 ABD Kongre üyesine kampanyaları için bağışta bulunan paralel yapı, ABD’li temsilcilerin Türkiye ziyaretleri sırasında da masraflarını karşıladı.  

Daily Sabah’ın haberinde Turkic-American Allaince adlı kuruluşun bu tür ziyaretler için 180.000 dolar harcadığı belirtilmişti. Aynı haberde atıfta bulunulan ABD Kongresi kaynakları ABD’deki paralel lobinin Yahudi ve Ermeni lobisiyle birlikte hareket ettiğine dikkat çektiler.

 

STAR

21:16
 // Misafir
Tayyip Erdoğanın kimlerle mücadele ettiğini bu millet görsün artık herşey çok açık....
20 Mart 2015 21:16
16:20
 // MUHAFIZ
"parelel yahudi lobisi'ni solladı" başlığını kullanan sayın editör arkadaşım daha yenimi öğreniyorsun Amerika'da yahudi lobisinin yerine; gülenist siyonist lobi kurulduğunu?ayrıca Amerika'da ermenilere daha çok destek vermek için gülenist ermeni lobisi kurmak içinde harekete geçtiler,bu gibi Türkiye aleyhtarı faaliyetlerde bulunmak bu gülen terör örgütünün kanında,damarlarında var...!!!...
20 Mart 2015 16:20
görmeyenlerde gördü
 // coşkun
bunları cemaat zanneden anadolu insanıda, rum ermeni yahudilere destek çıkanlarla işbirliğini gördü. Allah bu millete 17 aralıkta gerçeği gösterdi....
20 Mart 2015 Cuma 12:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler