YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Virüs alarmı
Paralel Virüs alarmı
09 Temmuz 2014 11:45
Paralel Yapı'nın devletin zirvesindeki kurumlarını takip etmek için elektronik posta hesaplarını ele geçirdiği ortaya çıktı. Elektronik Posta (KEP) sistemine yönelik güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Personele de güvenlik taraması yapılıyor!

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "ulusal güvenliğe tehdit" olarak ifade ettiği paralel yapıya karşı mücadele sürerken, şimdi de güvenli postada "paralel virüs" çıktı. Gelen ihbar ve şikâyetler dikkate alınarak elektronik imza ile yapılan posta işlemlerinde güvenlik en üst düzeye çıkarıldı. Bu alanda çalışan personel de güvenlik tahkikatından geçiriliyor.

E-Postalar kod sisteminde

Devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonlara sızan paralel yapının çok sayıda ismin elektronik postalarını bile takip ettiği ortaya çıktı. Türkiye'deki tüm iletişim ağları elden geçirilirken, PTT Genel Müdürlüğü de tedbirleri artırdı. Casus yazılımlar, yerleştirilen böcekler, illegal kurulan dinleme ağlarının tespiti için teknolojik altyapıya takviye yapılıyor. Bu konuda Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) gelen her ihbar dikkate alınarak, ilgili kurumlarda kapsamlı denetim yapılıyor.

Yasal olarak geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta olarak kabul edilen Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemine yönelik güvenlik önlemleri de en üst düzeye çıkarıldı. KEP projesi için kullanılan tüm yazılımların kaynak kodları alınarak, kod yönetim sisteminde saklanıyor. Söz konusu yazılımlar devreye alınmadan önce ve sonra güvenlik taramalarından geçiriliyor. Personel hakkında güvenlik tahkikatı yapılırken, proje başlangıcında da Bilgi Güvenliği Taahhütnamesi imzalandı. Bilgi, belge ve tüm yazışmaların kopya cihaz yazılımlarla başka merkezlere aktarımının önüne geçiliyor.
Paralel ayıklama operasyonuna paralel olarak ulusal veriler "güvenlik ambarında" depolanıyor.

Devlet sırrı niteliğindeki bilgi ve belgeler özel güvenlik sistemiyle korunuyor.

Telefonların içine yerleştirilen gömülü donanım tespitiyle illegal dinlemelerin önüne geçiliyor.
Ulusal bilgi birikimine katkı sağlayacak yerli teknolojilerin oluşmasına destek verecek, güvenli iletişime yönelik akıllı mobil cihazlar üretilmesi için yeni projeler yaşama geçiriliyor. Kamu kurumları, üst kurullar personel ve bilgi işlem altyapısı ile paralel networke karşı kalkan oluşturdu.

Kritik kurumların bilgi işlem daireleri üniversitelerle işbirliği yaparak olası sızmaların önüne geçecek programlar kurdu.

Sistem nasıl işliyor?

EP sistemi, e-imza ve zaman damgası kullanılarak bir elektronik postanın iletildiğini garanti altına almayı, gönderen ve alan tarafların kim olduklarının bilinmesini, iletinin ne olduğunun, içeriğinin başkalarınca değiştirilmemesini ve gönderim zamanının kesin olarak tespit edilmesini sağlıyor. KEP, elektronik posta yoluyla yasal geçerli ve teknik olarak güvenli bir şekilde e-belge paylaşımını sağlayabilen ve bu işlemlerle ilgili kesin delil sağlayabilen tek araç olarak görülüyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler