YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel temizlik başladı
İçişleri, Maliye ve Gümrük bakanlıkları personel ve Network'te yapılanmaya gidiyor. Paralel Yapı'ya yakın yazılım şirketleriyle anlaşmalar da feshediliyor
Paralel temizlik başladı
23 Nisan 2014 / 09:55 Güncelleme: 23 Nisan 2014 / 09:55

Sabah'ın haberine göre Devletin zirvesini dinleyen Paralel Yapı'ya karşı yürütülen "dijital temizliğin" kapsamı genişletildi. Siber Güvenlik Kurulu'nun kararları kapsamında bütün kamu kurumları, bünyesindeki bilişim altyapısına neşter vurdu.

İçişleri, Maliye, Çalışma ile Gümrük bakanlıkları, personel ve bilgi işlem bölümlerinde yeniden yapılanmaya giderken, Paralel Yapı'ya yakın şirketlerle yapılan yazılım anlaşmaları iptal ediliyor.

Yeni düzenlemelerle olası sızmaların önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu amaçla üniversitelerden destek alınacak. Personel alımlarında kapsamlı istihbarat çalışması yapılacak. 

İçişleri düğmeye bastı

Personel bazlı çalışmalarda ilk adımı atan İçişleri Bakanlığı, Bilgi İşlem Dairesi'ni yenilemek için düğmeye bastı. Bakanlık, bilişim personeli almak için ilan verdi. Bu birimde görevlendirilmek üzere 13 bilgisayar, elektronik ve haberleşme mühendisi alınacak.

Geçen hafta 5 bakanlıkta bilgi işlem daire başkanları görevden alınırken, hizmet alınan bazı yazılım şirketlerinin sözleşmeleri de iptal edildi. Bu şirketlerin kamu kurumlarında kurduğu bilgi işlem altyapısının komple değiştirilmeye başlandığını belirten yetkililer, "Bütün kamu kurumları kullandıkları yazılım, donanım konusunda uyarıldı. Hizmet aldıkları firmaların Paralel Yapı ile organik bağı olup olmadığına bakılıyor" dedi. 

Maliye'de büyük temizlik

Maliye'de gelir politikalarından muhasebata kadar birçok birimde görev değişikliğine gidildi. Hazine, SPK, Borsa İstanbul, Merkez Bankası gibi ekonominin kilit kurumlarında da görev değişiklikleri bekleniyor.

Gülen Hareketi'ne yakın isimlerin ilişki zinciri ortaya konulurken, görevden alınan bürokratların yerine atama yapılıyor. Diğer taraftan kurumlarda devletin gizli bilgilerini cemaate aktararak, ticari sırların paralel yapıya aktarılarak yabancı ellere geçmesini sağlayanlar hakkında başlatılan soruşturmaların birkaç ay içinde tamamlanması bekleniyor. 

Bağlantılar raporlanıyor 

Resmi kurumlarda yürütülen çalışmaların yanı sıra Başbakanlık Teftiş Kurulu da söz konusu şirketleri takibe aldı. Paralel yapının kasası olarak bililen şirketleri inceleyen kurum, bu şirketlerin kamu kuruluşlarıyla ilişkisini, izah edilemeyen para hareketlerini ve sahte fatura olup olmadığını araştırıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler