YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel polislerin rapor kaybetme kumpası bozuldu
'Paralel Yapı'nın, İzmir Emniyeti'’ndeki illegal yapıyı deşifre eden müfettiş raporunu ‘yok etme’ kumpası özel ekibin bir haftalık çalışmasıyla boşa çıkarıldı.
Paralel polislerin rapor kaybetme kumpası bozuldu
30 Ağustos 2014 / 08:15 Güncelleme: 30 Ağustos 2014 / 08:50

Yargı darbesi girişiminin ardından deşifre olan Paralel Yapı'nın emniyet teşkilatı içindeki uzantılarına yönelik İzmir’deki operasyonun detaylarına Star ulaştı.

Geçtiğimiz günlerde İzmir merkezli 13 ilde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan 32 emniyet mensubundan 11’i ‘yasadışı dinleme’ ve ‘siyasi casusluk’ suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Operasyonu başlatan müfettiş raporunun paralel yapı tarafından “kaybedilmeye” çalışıldığı ortaya çıktı. Müfettişler raporu Memur Suçları Savcılığı’na gönderdi.  Burada ortadan yok olan rapor oluşturulan özel ekibin bir haftalık araştırması sonucu bulundu.  

Raporun, Tarım İl Müdürlüğü ile ilgili bir başka dosyanın eki gibi gösterilerek UYAP’a eklenmeden arşive kaldırıldığı tespit edildi

Yasadışı dinleme ve siyasi casusluk

Paralel medyanın operasyonu “Askeri casusluk ve liman operasyonunu yapan polislere operasyon” şeklinde vermişti. Ancak bu iddiaların aksine gözaltına alınan polislerin tamamı İstihbarat Şube’de görevli kişiler. Casusluk ve liman operasyonu ise Organize Şube ekiplerince gerçekleştirilmişti.

Operasyonun savcılıklara yapılan “Yasadışı dinlemeler” ile ilgili başvuruların değerlendirilmesi sonucu hazırlanan müfettiş raporuyla başladığı belirtildi. Şüpheli avukatlarına verilen müfettiş raporunda, alınan 62 dinleme kararından 31’inin yasal, 31’nin ise yasadışı yollarla yapıldığı tespit edildi.

Türk İntikam Tugayı bahanesi

Yasadışı 31 dinlemenin mağdurlarının çoğunun emniyet mensubu olduğu da belirlendi. Türk İntikam Tugayı (TİT), organize suç örgütü ve terör bahanesiyle dinlenen kişilerin farklı isimlerle defalarca dinlemeye alındığı saptandı.

Dinlemelerle ilgili hiçbir işlem yapılmayarak kayıtların paralel yapının arşivine aktarıldığı ve örgütün çıkarları doğrultusunda kullanılmak için kaydedildiği de müfettiş raporuna yansıdı.

Operasyon öncesi büyük temizlik

Büyük bir titizlikle çalışan savcılık, Paralel Yapı'nın Emniyet'in can damarı olan İstihbarat şubeyi tamamen ele geçirdiğini tespit etti. Bunun üzerine toplanan deliller ışığında operasyonun düğmesine basıldı.

Başta dönemin İzmir Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Ramazan Karakaya ve Batman eski il emniyet müdürü Hasan Ali Okan’ın da aralarında yer aldığı birçok polis gözaltına alındı.

Yapılan aramalarda polislerin evlerinde bir müzik CD’si bile bulunamaması dikkat çekti. Kendilerine yönelik operasyonu önceden haber alan polislerin hem makam odalarında hem de evlerinde delil bırakmadıkları tespit edildi.

Hayati önemdeki rapor arşivde bulundu 

Soruşturmada kilit öneme sahip olan müfettiş raporunun da paralel yapı tarafından kaybedildiği ortaya çıktı. İzmir Başsavcılığı’nda başlatılan soruşturma, ilk önce şüphelilerin polis olmasından dolayı memur suçları birimindeki savcılarca yürütüldü. Müfettişler incelemelerini tamamladıktan sonra raporlarını ilgili savcılara gönderdi.

İddiaya göre, memur suçları savcılarına giden rapor bir anda kayboldu. Operasyonun temel taşını oluşturan rapor bir hafta boyunca emniyetin oluşturduğu özel bir ekiple arandı. Raporun, Tarım İl Müdürlüğü ile ilgili bir başka dosyanın eki gibi gösterilerek UYAP’a eklenmeden arşive kaldırıldığı tespit edildi.

Bir yandan dosya ve rapor kaçırma savaşları yaşanırken bir yandan da Başsavcılık soruşturmayı memur suçları savcılarından alarak Terörle Mücadele birimi savcılarına verdi. Rapor, UYAP’a kaydedilerek soruşturma derinleştirildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler