YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel polislerin bir oyunu daha bozuldu
Paralel polislerin, İç Güvenlik Paketi'ndeki "5 yıl terfi almayan müdürler emekli edilecek" maddesine karşı sinsi planı deşifre oldu. Plana göre amirler altlarındaki polislere "5 üzerinden 5" verip terfi almalarını sağlayacaktı.
Paralel polislerin bir oyunu daha bozuldu
10 Mart 2015 / 21:23 Güncelleme: 10 Mart 2015 / 21:25

Emniyet Genel Müdürlüğü rütbe terfi yönetmeliğinde yapılan değişiklikle "polis sicil notu" yerine "performans değerlendirme puanı", "takdirname" yerine de "liyakat" getirilmişti. Polisin meslekteki başarısına göre "5" üzerinden verilen performans puanlarıyla terfisi sağlanıyordu. Her birimden sorumlu biri yardımcı iki amirin yılda bir kez verdiği puanlara göre alttaki amirlerin terfisi sağlanıyordu. 17 Aralık darbe girişiminin ardından Emniyet'i yeniden dizayn edecek "İç Güvenlik Paketi"yle Paralel Yapı'ya neşter vuruluyor.

Üst akıl talimat verdi

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen paketin yasalaşması halinde "performans puanı" ve "liyakat" esas alınacak. 5 yıl boyunca terfi alamayan müdür kadrosundaki polisler bakan onayıyla emekliye sevk ediliyor. Böylece üst kadrolarda biriken fazlalık müdürler, otomatik olarak gönderilecek. Ve alt kadroların önü açılmış olacak. İstihbarat raporlarına göre teşkilat içindeki Paralel çetenin bu uygulamaya karşı plan yaptığına işaret edildi. Emniyet'teki il ve şubelerden sorumlu imamlara talimat verildi. Buna göre çetenin Emniyet'teki varlığını uzun yıllar koruması, bu maddeye takılmamak olarak belirtildi. Bunun için de birim amirlerine altlarında görev yapanların terfisinde en yüksek performans notunu vermeleri istendi. "1" puanın performansın çok altında "5" puanın ise çok üstünde olacağı böylece kendilerine bağlı polislerin liyakatlı gösterilerek terfilerinin sağlanması planlandığı vurgulandı.

Hepsine 5'er puan veriliyor

Rapora göre özellikle Doğu ve Güneydoğu'ya gönderilen Paralel polislerin sayıca hayli fazla oldukları ve evlerde toplanarak planı uygulamaya koyduklarına dikkat çekildi. Buralardaki amirlerin altlarında bulunan Komiser Yardımcısı, Komiser, Başkomiser, Emniyet Amiri, 4. sınıf Emniyet Müdürlerine şubat ayında verilen performans puanını "5" olarak bilgisayara girdikleri tespit edildi. Bu puanların Personel Bilgi Sistemi'ne yüklenerek Performans Değerlendirme Kurulu'na sunulacağı ve böylece Paralelci polislerin terfi etmeleri sağlanarak, teşkilattaki varlıklarının korunak istendiği kaydedildi.

 

SABAH

devlet
 // kemal
devlet aklı bu çetenin aklından üstündür. milli iradeye vurulan bu maşayı kırar....
11 Mart 2015 Çarşamba 10:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler