YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel polisleri şark kurnazlığı
Paralel polisleri şark kurnazlığı
09 Temmuz 2014 07:18
15 yıldır şark hizmetine yollanmadığı ortaya çıkan paralel polisler, Polisliğe elverişsizdir raporu alarak sivil memurluğa geçiyor.

Sabah'ın haberilerine göre; İstanbul Emniyeti'nde 15 yıldır şark hizmetine yollanmayan paralel yapı unsurları, Doğu illerine atanmaya başlamalarının ardından harekete geçti. Paralel polisler, İstanbul'da kalabilmek ve emniyetteki yerlerini koruyabilmek için "bedensel olarak elverişsiz" raporu alıp "sivil memurluk" başvurusu yapıyor. 17 ve 25 Aralık operasyonları ile ortaya çıkan emniyet içindeki paralel yapı unsurları, tasfiyelere direnmek için taktik geliştirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevlendirilen polis başmüfettişlerinin yürüttüğü soruşturmalarla görev yerleri değiştirilerek tasfiye edilen paralel polisler, adeta tek merkezden yönlendirildikleri şüphesi uyandıracak şekilde harekete geçti.

Amaç devlet memuru kalmak

15 yıla varan uzun zaman dilimlerinde şark hizmetine yollanmadığı ortaya çıkan bu polisler, Doğu illerine atanmalarının önüne geçmek ve yerlerini korumak için "sivil memurluk" oyununa sarıldı. Paralel yapı unsurları, şark tayinlerinin açıklanması ile hastanelere koşup "bedensel olarak elverişsiz" raporu almaya başladı. "Polislik yapamaz" veya "polislik mesleğine elverişsizdir" raporu edinen bu polislerin, raporları Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı'na yolladığı belirtildi.

Polis memurlarının, sağlık raporlarını ekledikleri dilekçelerinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün kadrosunda eski görev yerleri veya yeni görevlendirilecekleri belirli noktalarda sivil 'Genel İdari Hizmetler Memuru' olarak çalışmak istediklerini yazdıkları da ifade edildi. Şark görevlerine gitmemek için Emniyet Hizmetleri Sınıfı içerisindeki GİH Memurluğu'na (Genel İdari Hizmetler) geçiş yapıp branş değiştirmeyi hedefleyen polislerden bazılarının halen son görev yerleri ile ilişiklerinin kesilmediği belirtildi.

Bu polislere, bazı paralel yapı mensuplarınca zaman kazandırıldığı öne sürüldü. Rapor alan polis memurlarının böylelikle memur statüsünden çıkartılmamak ve İstanbul Emniyeti'ndeki yerlerini korumak istediği aralarında 'Cemaat Ablası' ve 'İstanbul Bölge Sorumluları'nın da bulunduğu belirtildi.

2 yıl içinde geri dönebiliyorlar

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği'nin "Emniyet Hizmetleri Sınıfında Sağlık Şartlarına Göre Çalışma" başlıklı 16. maddesi, polislerin, hastalık dolayısıyla, birimlerin faal hizmet dışında kalan diğer bölümlerinde (sivil memurluk) görev yapmasına olanak tanıyor. Madde, metabolizmasının çalışmasında problem olan ve aktif polislik yapamayacak kişileri kapsıyor. "Emniyet Teşkilatına Geri Dönme ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına Yeniden Geçiş" başlıklı 14. maddeye göre ise rahatsızlığı sebebiyle hizmet sınıfı değişikliği yapılan personel 2 yıl içinde rahatsızlığının düzeldiğini belgeleyip Emniyet Hizmetleri Sınıfı'na geri dönebiliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler