YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel polisler 17 Aralık'tan 1 hafta önce...
17 ve 25 Aralık sonrası emniyet birimlerinde yapılan incelemede geçmişe ait pek çok verinin 'wipe' adlı programla silindiği saptandı. Polislere bilgisayarda veri silmek 17 Aralık'tan bir hafta önce Kaçakçılık Dairesi'nin yaptığı çalıştayda öğretilmiş!
Paralel polisler 17 Aralık'tan 1 hafta önce...
25 Temmuz 2014 / 10:37 Güncelleme: 25 Temmuz 2014 / 10:36

17 ve 25 Aralık sürecinin ardından emniyette başlatılan soruşturmalar kapsamında, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nce (KOM) 17 Aralık’tan sadece bir hafta önce veri güvenliği konulu seminer yapıldığı ortaya çıktı. Semineri izleyen katılımcı polislere veri güvenliği ve veri silme konusunda bilgilendirme yapıldığı belirlendi. 

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, 17 ve 25 Aralık sürecinin yaşanmasıyla birlikte başta Ankara ve İstanbul olmak üzere değişik kentlerdeki emniyet birimlerinde başlatılan inceleme ve soruşturma çalışmalarında görev alan müfettişler, önemli bir bilgiye ulaştı.

Özellikle, hükümete yönelik 17 ve 25 Aralık soruşturmalarını yürüten birimlerin yanı sıra bazı kentlerdeki emniyet istihbarat ünitelerinde kullanılan bilgisayar sistemlerinde inceleme yapan müfettişler, eskiye ait birçok verinin geri gelemeyecek biçimde silindiğini ortaya çıkarmıştı.

Bir hafta önce çalıştay yapıldı

Bu gelişme üzerine çalışmalarına devam eden müfettişler, bilgilerin çok kısa zaman aralığında “wipe” adıyla bilinen veri silme programı kullanılarak yok edildiğini saptadı. Daha sonra özellikle Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran müfettişler, dairenin 17 Aralık sürecinden birkaç gün önce özel bir çalıştay yaptığını saptadı.

Daire arşivinde yapılan incelemelerde, çoğunluğu büyük kentler olmak üzere bazı kentlerdeki KOM Şubesi’nde görevli uzman polislerin davet edildiği çalıştayın afyonkarahisar’da bir termal tesiste 9-13 Aralık arasında yapıldığı anlaşıldı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nde görevli bilişim uzmanı bir emniyet amiri ve bir başkomiser eğitim verdiği çalıştayda, güvenli veri ortamlarının sağlanması, verilerin silinmesi ve toplum mühendisliği konularında bilgilendirme yapıldığı görüldü.

Çalıştayın, Emniyet Genel Müdür yardımcısının imzasını taşıyan onayla yapıldığı anlaşıldı. Emniyet yönetiminin de çalıştaydan bilgisinin olduğunu tespit eden müfettişler, 17 Aralık’tan sonra silinen verilerde wipe programının internetten indirdiği belirlenen IP numarasını taşıyan bilgisayarın peşine düştü.

Müfettişler, söz konusu programı kullanarak bilgisayardan veri sildiği tespit edilen polislerin ifadesini aldığı öğrenildi. 

17:38
 // Ahmet
Yahudilere,küresel güçlere,neo-con lara, hizmet etmek artık zorlaştı bu ülkede.. Herkes ibret alır,ayağını denk alır herhalde. Bu ülkeyi çöpte bulmadık biz. Sırf çanakkalede 250 000 şehit var......
25 Temmuz 2014 17:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler