YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel örgütten hakimlere eski defterlerle oy baskısı
Paralel örgütten hakimlere eski defterlerle oy baskısı
08 Ekim 2014 07:48
Paralel yapının, HSYK seçimleri öncesi kendi adamlarının referanslarıyla hakim ve savcılığa aldığı isimlerin defterini tuttuğu ortaya çıktı. Defterdeki isimler aranarak, “Sizi biz hakim ve savcı yaptık. Bize oy verin” baskısı yapıldığı belirtildi

Paralel yapının siyaset, askeriye, yargı ve iş dünyasındaki uzantılarının referansıyla hakim ve savcılık mülakatından geçen kişilerden şimdi baskıyla oy istendiği belirtildi.

Paralel yapının HSYK seçimlerini almak için akıl almaz yöntemlere başvurduğu ortaya çıktı. 12 Ekim’de yapılacak HSYK seçimleri için aylardır çalışan paralel yapının yargı içindeki uzantılarının seçimleri almak için hakimlik ve savcılık mülakatında referans oldukları kişilere “Sizi biz hakim ve savcı yaptık. Bize oy verin” baskısı yaptıkları belirtildi.

Adamları referans oldu

İddiaya göre, hakim ve savcı sınavında yeterli puanları alan ardından da mülakata girenlerin çoğunun “Paralel yapıdan olan siyasetçi, iş adamı, yargıç veya başka etkin konumlarda olan kişilerin referansıyla” alındı. Mülakata giren yargıç ve savcı adayları hakkında tutulan defterde, referans oldukları kişilerin ismine de yer verilerek “Paralel yapıdan olanlara öncelik verildi” notu düşüldü. Birçok hukuk mezunu kişinin referansına bakarak mülakattan geçiren paralel yapının şimdi bu kişilerden HSYK seçimi için oy istediği kaydedildi.

Oy güvencesi defterler

HSYK adaylarının, kendi adamlarının referansıyla yargıç ve savcılığa aldıkları kişileri arayarak “Sizi biz aldık, şimdi oyunuzu bize verin” diye baskı yaptıkları ifade ediliyor.

Söz konusu mülakat sonucu her yıl 1500 hakim savcı adayı yargı alanında çeşitli birimlere atanıyor. Paralel yapının 4 bin civarında oyu olduğu yönündeki iddiaların da referans oldukları hakim ve savcılara dayandırdıkları öne sürüldü. İddiaya göre, paralel yapının HSYK adayları 2010 yılından bu yana alınan personelin çoğunun kendilerine yakın kişilerin referansını taşıdığı için bu kişilerden oy almaya garanti gözüyle bakıyorlar.

Kim olduğumu biliyor musun?
 
PARALEL yapının adaylarının “bağımsız” adı altında gireceği seçim öncesi geçtiğimiz günlerde İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde ilginç bir olay yaşandı. HSYK üyesi olan ve tekrar aday olan Teoman Gökçe, seçim çalışması için adliyede ziyaretler yapıyordu. Teoman Gökçe, oy istemek için Sulh ve tapu mahkemelerinde binlerce dosya devralıp sıfırladığı için “Sıfırcı hakim” olarak bilinen İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ahmet Korkusuz’u ziyaret etmek istedi. Gökçe, odasına girdiği Korkusuz’un “Müsait değilim” cevabı üzerine hoşnut olmadı ve “Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz, ben HSYK üyesi ve adayıyım” dedi. Bunun üzerine öfkelenen Korkusuz’un “Sizin gibi adaylara ihtiyacımız yok” diyerek Gökçe’yi odasına kabul etmediği kaydedildi.
 
Paralel polislere tahliye
 
ANTALYA’DA ‘Paralel Yapı’ operasyonu kapsamında tutuklanan 7 rütbeli polis, bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu tahliye edildi. 29 Eylül’de gözaltına alınıp tutuklanan 2. sınıf Emniyet Müdürü Yavuz Bölek, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Bülent Elaldı, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Gökhan Tayuk, komiserler İsa Yıldırım, Asım Demirel, Rüştü Çetinkasap ve Şenol Oral’ın avukatlarının itirazını görüşen 3. Sulh Ceza Mahkemesi, polislerin tahliyesine karar verdi. Önceki gün akşam saatlerinde çıkan tahliye kararının ardından ailelerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişilik grup, polisleri cezaevi önünde karşıladı. Emniyet müdürü Elaldı, “Bu süreçte bize hiçbir somut neden gösterilmedi. 1 hafta burada misafir tutulduk” dedi.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler