YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel Örgüt MİT'i bile dinlemiş!
MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazıda, MİT Müsteşarı ve çalışanların sözde Selam ve Tevhid Terör Örgütü soruşturması kapsamında illegal dinlendiğini belirtti ve Paralel polislerden şikayetçi oldu.
Paralel Örgüt MİT'i bile dinlemiş!
21 Şubat 2015 / 08:10 Güncelleme: 21 Şubat 2015 / 08:15

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği yazıda başta müsteşar olmak üzere çok sayıda mensuplarının sözde Selam ve Tevhid Terör Örgütü soruşturması kapsamında hukuk dışı şekilde dinlendiğini belirtti.

Soruşturma izne tabi

Paralel Yapı'ya yakın polislerden şikâyetçi olan MİT, başsavcılığa yazdığı yazıda, teşkilat mensupları yönünden soruşturma yürütülebilmesi için 2937 sayılı kanunun 26. maddesi uyarınca soruşturma izni alınması zorunluluğu bulunduğunu, ancak anılan yasa dışı soruşturma kapsamında müsteşarlık personeline yönelik herhangi bir soruşturma izni talebi bulunmadığını kaydetti. Yazıda özetle şöyle denildi: "Bu dinlemelerin neticelerinin, dinlemeleri gerçekleştirenlerin yasa dışı amaçları için kullanılmasının planlandığının açık olduğu, yasa dışı dinlenen telefon görüşmelerinin devletin güvenliği veya iç-dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilere ilişkin olmasının da dikkate alınması gerekmektedir." Diğer taraftan Başbakanlık da kuruma ait iletişim araçlarını yasadışı dinleyip kaynağı belirsiz yerlere sevrvis edenler hakkında şikayette bulundu.

Cezai takibat istendi

MİT'in İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yolladığı yazıda, yasadışı olarak dinlenen telefonların MİT Müsteşarı ve gizli servisin diğer bazı mensupları tarafından kullanıldığı belirtildi ve "Bahse konu yasa dışı dinlemeleri yapanlar hakkında gerekli cezai takibatın yapılmasını talep ederiz" denildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler