YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel medyadan fıkra gibi iftira
Paralel medyadan fıkra gibi iftira
23 Mayıs 2015 20:10
Kocaeli Eski Valisi Ercan Topaca, Cumhuriyet Gazetesi’nde “Makam tuvaletini altınla kaplattırmış” haberi ile ilgili olarak dava açıp, kazanacağı parayla tuvalet yaptıracağını söyledi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin Kocaeli Eski Valisi Ercan Topaca ile ilgili yapmış olduğu haberde Topaca'nın Kocaeli Valisi olduğu dönemde makam tuvaletini altın kaplattırdığı iddiaları ve yayınladığı belgeler üzerine şu anda Hatay Valisi olan Topaca bir açıklamada bulundu.

Haberin hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığını vurgulayan topaca "Bu konu ortaya yeni çıkmış bir konu değil. Bundan 5 yıl öncede aynı konu ortaya atılmış ve tartışılmıştı. Bu haberin yeniden ısıtılarak servis edilmesinde kasıt var. O altın kaplama dedikleri tuvaleti nereye gitseniz. Hangi yapı markete baksanız bulunup kolayca alınabilecek bir şeydir. Altın sarısı olan krom malzemedir. Hatta haberi öle bir saptırmışlar ki çöp sepeti bile altın kaplamı demişler. Verdikleri 752 bin lira rakamı ise sadece oda ve banyo tadilatına ödenen rakam değil, Hükümet konağının tamamının tadilatına ödenen rakamdır." dedi

Okul tuvaleti yaptıracağım

Konu ile ilgili olarak 5 yıl öncede Yargıtay'da dava açıldığını belirten ve bu davanın kavuşturmaya yer olmadığı için düştüğünü anlatan Topaca "iddiayı ortaya atan özel idarede genel sekreter olmak isteyen ancak benim göreve atamadığım şahıs olduğunu düşünüyorduk. Kamuoyunun bu şekilde yanıltılması beni çok üzdü. Asılsız ve gerçekten uzak bu haber için öncelikle haberi yapan bu gazeteye tekzip göndereceğim ve ardından da hem gazeteye hem de haberi yapan muhabire yüklü bir tazminat davası açacağım. Kazanacağım parayla da yine Kocaeli'nde ihtiyacı olan bir okulun tuvaletini yaptıracağım" şeklinde açıklamalarda bulundu 

Olay neydi?

2010 yılında Mahalli idareler Genel Müdürlüğünde görev yaparken, çıkan kararname ile Kocaeli'ne atanan Ercan Topaca, göreve geldiği gibi 1970 li yıllarda yapılan ve oldukça eski olan Valilik binasında ihtiyaç üzerine tadilat çalışmaları başlattı. Valilik makam odası dâhil hükümet konağının birçok odası ile dış cephe boyası yaptırıldı.

Yapılan tadilatların hemen ardından ortaya bazı iddialar atıldı. Bu iddialar arasında valinin altın kaplama tuvalet yaptırdığı da öne sürüldü. Hatta iddialar üzerine vali hakkında soruşturma açıldı. Ancak yapılan incelemelerde s iddiaların gerçeği yansıtmadığı görüldü ve kavuşturmaya yer olmadığı için şikâyet düştü.

Aradan yaklaşık 5 yıl geçti. Kocaeli Valisi Ercan Topaca birkaç ay önce Hatay'a atandı. O zaman sadece yerel gazetelerde küçük köşelerde yer alan haber bir anda yeni bir habermiş gibi tekrar servis edildi. Tam da Başbakan'ın Kocaeli'nde mitinge geldiği gün bu tarz bir haberin servis edilmesi kafalarda soru işareti uyandırdı.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler