YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel medya RTÜK'ün merceğinde!
Paralel medya RTÜK'ün merceğinde!
29 Mayıs 2015 04:04
Fethullahçı Terör Örgütü’nü öven yayınlar yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yayınlarıyla ilgili olarak TÜRKSAT’a gönderilen savcılık yazısı RTÜK’e ulaştı.

RTÜK’ün önceki gün yapılan toplantısında konu gündeme geldi. RTÜK Başkanı Davut Dursun, yazıyı hukuk müşavirliği ve uzmanlara sundu. İncelemeden sonra hazırlanacak rapor, kurul gündemine gelecek ve Savcılık kararı buna göre nihai bir sonuca bağlanacak.

Önce uyarı verilebilir

İnceleme sonrasında hazırlanacak rapor doğrultusunda Kurul, terör örgütüyle bağlantılı yayınları tespit ederse ilgili kuruluşları uyaracak. Uyarının gerekleri yerine getirilmezse 3 aya varan bir süreyle yayın durdurma kararı verilebilecek. Terör yayınlarında ısrar edilmesi halindeyse yayın lisansının iptaline karar verilebilecek. Yasa, yayın faaliyetleri veren kuruluşlar hakkında: “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz. Terör mağdurları ile yakınlarının kişilik haklarını olumsuz etkileyecek yayın yapılamaz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz. Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” deniliyor.

 

STAR

 

/
 // fatih
ne uyarısı kardeşim. neyi bekliyorsunuz, yeni provokasyonları, yeni tehditleri, yeni hakaretleri mi? ...
29 Mayıs 2015 Cuma 11:21
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler