YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel mağduru polislere müjde!
Paralel mağduru bin 400 polise bakanlıktan rütbe müjdesi geldi. Paralel yapının haksız planlarına maruz kalan komiser adayları ilk olarak kursa çağıralacaklar.
Paralel mağduru polislere müjde!
26 Ağustos 2014 / 04:37 Güncelleme: 26 Ağustos 2014 / 08:36

Poliste yuvalanan derin yapının oyunu bozuldu. 2009-2012 arasında yapılan 'Komiser Yardımcılığı' sınavında başarılı olan 1.400 polis, paralel yapının dümen suyuna gitmediği için yeniden oluşturulan sıralamaya giremedi. Paralel mağduriyete bakanlık neşter vurdu: Hak ihlali var, ilk kursa o polisler çağrılmalı.

Emniyet'teki Paralel Yapı mağduru komiser adaylarına büyük umut... Teşkilatta yükselmenin ilk adımı olan ancak Paralel Yapı'nın sorulara önceden ulaşması nedeniyle şaibeli hale gelen 'komiser yardımcılığı' sınavında mağdur olan polislere müjdeli haber İçişleri Bakanlığı'ndan geldi. 2009, 2010, 2011 ve 2012 yıllarındaki sınavlarda yaşanan ve mülkiye müfettişlerinin raporlarıyla belgelenen sınav usulsüzlükleri yüzünden rütbelerini takamayan yaklaşık bin 400 polise kurs yolu açıldı. Komiser yardımcılığı sınavına giren polisler, mahkeme kararıyla bazı soruların iptali nedeniyle oluşturulan yeni sıralamada mevcut birçok adaydan daha yüksek puana sahip olmalarına karşın kursa alınmamıştı.

"Mücadelemiz amacına ulaştı"

Yıllarca seslerini duyurmaya çalışan ve devlet içindeki paralel uzantılar yüzünden bugüne kadar çaldıkları tüm kapılar yüzlerine kapanan o polislere, teşkilat içinde yuvalanan paralel yapının deşifre olmasıyla haklarını arama yolu doğdu. Emniyet'in başvurusu üzerine İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, 'Eşitlik ilkesi çerçevesinde yapılacak ilk kursa söz konusu mağdur polislerin çağrılması gerektiği' yönünde görüş bildirdi. AKŞAM’a konuşan mağdur polisler ise, "Bu karar sayesinde yıllardır verdiğimiz mücadele amacına ulaştı" dedi.

 

AKŞAM

Cezaevlerinde memur Olan Mağdurlarda Var
 // Akif Sultanoğlu
Eskiden cezaevi öğretmeni,doktoru,sosyal çalışmacıları da var onlarda magdur edildi atamaları ipptal edildi, çok basit suçlarla ceza verildi mobbinge uğradı işten atıldı,oonların durumunada eğilseler olmazmı?...
26 Ağustos 2014 Salı 13:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler