YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel KPSS'cilerin ifadeleri de kopya
Ankara merkezli başlatılan ve 14 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen KPSS operasyonu kapsamında gözaltına alınan şüpheliler ifadelerinde ağız birliği yaptı.
Paralel KPSS'cilerin ifadeleri de kopya
26 Mart 2015 / 07:37 Güncelleme: 26 Mart 2015 / 07:40

KPSS'de soruların çalınmasıyla ilgili gözaltına alınan şüpheliler, polis sorgusunda ağız birliği yapmışçasına "İddiaları reddediyorum, bilmiyorum, haberim yok, tanımıyorum" şeklinde yanıt verdi

Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndaki (KPSS) usulsüzlük iddiasıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin sorguları devam ediyor. Aralarında Körfez Dersaneleri sahibi Yusuf Rodoplu'nun da bulunduğu şüphelilere ilişkin polisin hazırladığı ifade tutanaklarına Fethullah Gülen örgüt lideri olarak yazıldı. Polisin 12 ayrı kurumdan bilgi ve belge desteği alarak yürüttüğü çalışma sonucunda HTS raporlarıyla şüphelilerin aralarındaki bağlantılar da kesinleşti. Gülen liderliğindeki suç örgütüne üye olmak ve talimatlar doğrultusunda hareket etmekle suçlanan şüphelilere çeşitli sorular yöneltildi. Gözaltındaki şüphelilerin, yöneltilen sorulara bir ağızdan cevap verdiği kaydedildi.

Mali ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde sorgulanan şüphelilere yöneltilen "Fethullah Gülen liderliğinde kurulan suç örgütüne üye olduğunuz örgüt yöneticilerinden aldığınız talimatlar doğrultusunda ÖSYM'nin gizli kalması gereken 2010 KPSS sorularını sınavdan önce ele geçirerek örgüt üyelerine açıkladığınız, bu şekilde örgüt üyelerinin bir kısmının özellikle iptal edilmeyen Genel Yetenek ve Genel Kültür puanları üzerinden kamu kurumlarına sızmalarını sağladığınız değerlendirilmektedir. Bu konuda savunmanız nedir?" şeklindeki soruya, şüpheliler "İddiaları reddediyorum. Bu yönde herhangi bir eylemim olmadı" diye yanıt verdi. Şüphelilerin soruları "Tanımıyorum, hatırlamıyorum, bilgim yok" şeklinde geçiştirdiği belirtildi. KPSS'deki usulsüzlük soruşturmasının sembol isimlerinden olan öğretmen Baki Saçı ise Paralel Yapı'nın kurduğu tezgahı ifşa ederken, kendisine gönderilen soruları bilgisayarı arızalı olduğu için açamadığını iddia etti. Saçı, Emniyet'teki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

"Eşimle birlikte hazırlandık"

KPSS sınavındaki 120 sorudan 119'unu doğru yapan H.K.'nın 2005'te 73, 2007 ve 2008'de 67, 2009'da 75 doğru yaptığı ortaya çıktı. H.K. artışla ilgili "Önceki sınavlara çalışmadan girdim. 2010'da eşimle birlikte düzenli olarak çalıştım. Başarı bundan" dedi. H.K. "2010'da yüksek puan alan bir yakınınız, akrabanız, komşunuz, iş arkadaşınız var mı?" sorusuna "Hatırlamıyorum" diye yanıt verdi. Ancak H.K. "Eşimle birlikte hazırlandık" demişti. H.K.'nin eşinin de aynı sınavda 116 doğru yaptığı belirlendi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler