YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel kıyağa el konuluyor!
Paralel kıyağa el konuluyor!
30 Nisan 2014 15:00
Başbakanlık Teftiş Kurulu 'Akın İpek' soruşturması başlatıyor.

Sabah'ta yer alan haberin iddiasına göre, Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Akın İpek'le ilgili, borsada manipülasyon gerekçesiyle hapis isteyen 2 rapor, SPK'daki paralel yapı mensuplarınca hasır altı edilmiş, yerine yeni 2 rapor yazılmıştı.

Soruşturma kapsamında geçmişe dönük tüm bilgi ve belgeler incelemeye alınırken, SPK'da paralel izler deşifre edilecek. SABAH, Fethullah Gülen için "Gerekirse tüm mal varlığımı veririm" diyen Akın İpek'le ilgili skandal bir belgeye ulaşmış, SPK'da Akın İpek'le ilgili hapis cezası isteyen ve "halkın parasıyla borsada manipülasyon" yaptığını ortaya koyan 2 raporun hasır altı edildiğini ortaya çıkarmıştı.

Haberin ardından Başbakanlık Teftiş Kurulu, delilleri ciddi bularak soruşturma başlatılmasına karar verdi. Bu kapsamda müfettişler kurumda incelemeye başlayacak. Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) bir ihbar üzerine işadamı Akın İpek ailesinin Koza Davetiye hisselerine ilişkin inceleme başlatmış ve 2 rapor hazırlanmıştı. Koza Davetiye'nin 2003'te gerçekleşen halka arzının ardından halka arz gelirleri ile açıkça manipülasyon yaptığı tespit edilen raporlarda, Akın İpek aleyhine 2 yıla kadar hapis ve ağır para cezası öngören "emniyeti suiistimal" ve "güveni kötüye kullanmak" suçlamaları ile Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulması istenmişti.

Hapis yerine uyarıyla kurtuldu

Akın İpek'e hapis cezası isteyen raporlar ise SPK'ya 16.08.2007 tarihinde teslim edilmiş ancak bu resmi raporların paralel yapının devreye girmesiyle yok edildiği ve arşivden silindiği belirlenmişti. Silme işleminin ardından raporları yazan uzmanlar yurtdışı eğitime gönderildi. Akın İpek'le ilgili raporların yeniden yazılması için paralel yapıya yakın isimler tarafından yeni uzmanlar görevlendirildi.

Yeni uzmanlar da suç duyurusu yerine şirkete sadece uyarı verilmesini istemekle yetindi. Teftiş Kurulu'nun da incelemeye aldığı yok edilen raporlarda Koza Davetiye'yle ilgili şu ifadeler yer alıyordu: "Para transfer edilen kişilerin Koza Davetiye'nin bayileri ve eski çalışanı ile akraba oldukları tespit edildi. Bu kişiler Koza Davetiye hisselerinde yüksek alım ve satım yapıp şirketin hisselerinde yüksek işlem hacmi sağlayarak yatırımcı yanıltıldı ve şirketin borsada değer kaybetmesinin önüne geçildi. Bu dönemdeki işlemlerin yüzde 18'i, sadece para transfer edilen O.K. tarafından gerçekleştirildi."

Rapora göre suçun faili

Yok edilen raporda Akın İpek için "suçun faili" ifadesi kullanıldı ve hakkında TCK'nın 508 ve 510'uncu maddeleri uyarınca işlem yapılması şu ifadelerle istendi: "Halka arz gelirlerinin Akın İpek'in talimatları çerçevesinde başkalarına transfer edilmiş olması ve hesaplarına para gönderilen kişiler tarafından para transferinin nedeni olarak Akın İpek olan borç-alacak ilişkisi olduğunun ifade edilmiş olması nedeniyle suçun failinin Akın İpek olduğu tespit edilmiştir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler