YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel hakimlerden 'Çözüm'e algı operasyonu
"Hükümet çözümde samimi değil" algısı yaratmayı amaçlayan Paralel yargı mensupları, gösterilerde molotof veya bomba atmamış kişilerin cezasını yarı yarıya indirmeyi öngören paketi görmezden geldi
Paralel hakimlerden 'Çözüm'e algı operasyonu
05 Mart 2015 / 09:04 Güncelleme: 05 Mart 2015 / 09:16

Paralel hâkimler, çözüm süreci kapsamında polise molotof ve bomba atmamış, silah kullanmamış kişilere yarı oranında ceza indirimi getiren yargı paketini uygulamayıp, çözüm süreci yasalarının 'bir aldatmaca olduğu' mesajını vermeye çalıştı. İşte Paralel oyunun detayları: Yasadışı toplantı veya gösteriye katılan ancak elinde kişilerin can ve mal güvenliğine zarar vermeyen sanıklar örgüt adına suç işledikleri gerekçesiyle 7 yıl hapisle cezalandırıldı.

Bu şekilde cezalandırılan binlerce kişi, etkin pişmanlıktan yararlanmak istedi. Ancak etkin pişmanlıktan yararlanabilmek için örgüt üyesi olma şartı vardı. Ve bu durumdaki pek çok sanık, örgüt üyesi olmadıkları için etkin pişmanlıktan yararlanamadı.

Bu tür mağduriyetlerin artması üzerine, çözüm süreci kapsamında 3'üncü yargı paketi çıkarıldı. 5 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren pakette, yasadışı gösterilerde yer aldığı için örgüt üyesi gibi cezalandırılan kişilerin cezasında yarı oranında indirim öngörüldü. Özel yetkili mahkemelerde görev yapan bazı hâkim ve mahkeme başkanları, çıkarılan yargı paketi doğrultusunda yarı oranında indirim uygularken, Paralel yargı mensupları ise çıkarılan yasayı kötü niyetli olarak kullandı.

Mahkûmiyetlerde 20 gün veya 1 ay gibi komik indirimler uygulayarak, sanıklara ve sanık yakınlarına hükümetin çözüm sürecinde samimi olmadığı mesajını vermeye çalışan Paralel yargıçlar, buna gerekçe olarak da, "Kanunda takdir yetkisi hâkime bırakılmıştır. İstersem sadece 1 gün indirim yaparım" dedi. Paralel hâkimlerin ayrıca iyi hal indirimi, erteleme ve paraya çevirme gibi kararları vermediği de belirlendi. Çok sayıda sanık ve sanık avukatı, yasanın kötü niyetli uygulandığını belirterek HSYK'ya şikâyette bulundu. HYSK da ilgili dosyaları mercek altına aldı ve inceleme başlattı.

Hakim sadece 4 ay indirim yaptı

Diyarbakır Özel yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Mübarek E. örgüt adına suç işlemekten 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırıldı. Ayrıca görevli memura direnme suçundan mahkûm oldu. Bu cezalar Yargıtay'ca onandı. 3'üncü yargı paketinde ceza indirimi öngörülmesi nedeniyle sanığın dosyasını mahkeme yeniden ele aldı. Mübarek E.'nin örgüt adına suç işlemekten aldığı cezası 7 yıl 2 ay 7 güne indirildi. Memura direnme suçundan aldığı cezada ise indirim yapılmadı. Sanık da, cezasının yarı oranında indirileceğini belirtip tutuklulukta geçirdiği süreyi hesaplayarak tahliye talebinde bulundu. Ancak mahkeme 24'te 1 oranında indirim yaptığı için tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bu dosya da HSYK müfettişlerince incelemeye alındı.

 

SABAH

15:12
 // İhsan
Ne yapsın anadolu insanı 2003 yılına kadar her onyılda bir darbe yapılıyordu milletin başına balyozu indiriyorlardı. Şimdiki devirde ise siyaseti etkilemek halkı yönlendirmek için başka türkü zulumler geliştirmişler....
05 Mart 2015 15:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler