YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel dinlemede yeni skandallar...
Emniyet'te paralel yapıya yönelik soruşturma derinleşiyor. İstihbarat'ın 2 mobil dinleme cihazı hâlâ kayıp, bazı dinleme kararlarına ilişkin kayda ise rastlanmadı
Paralel dinlemede yeni skandallar...
05 Nisan 2014 / 08:10 Güncelleme: 05 Nisan 2014 / 09:03

Emniyet içinde paralel yapıya ilişkin sürdürülen çalışma, ilginç ayrıntıların ortaya çıkmasını sağladı.

Sabah'ın haberine göre Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'na ait olan ve mobil dinleme yapabilen araçlardan 2'sinin hâlâ kayıp olduğu belirlendi.

Emniyet teşkilatı çatısı altında yapılan kanunsuz dinleme ve izlemelere ilişkin müfettişlerin çalışması sürüyor. Konuya ilişkin yapılan incelemelerde ilginç bilgilere ulaşıldı.

Daha önce bazı dinleme ve izleme cihazlarının kayıp olduğu ortaya çıkmıştı. Kayıp cihazların izini süren müfettişler, Emniyet İstihbarat hariç diğer birimlerde sonuca ulaştı.

Buna göre İstihbarat'ın 2 mobil dinleme cihazı halen kayıp. Bu cihazlar hafif ticari araçlara yüklenerek istenilen yere götürülüyor ve geniş bir alanda dinleme amaçlı olarak kullanılabiliyor. 

'Sarf' gösterdiler

Yapılan bir diğer önemli tespit ise emniyetin çeşitli dairelerinde dinleme ve izleme cihazlarından bir bölümünün "sarf", yani "tamir edilemez" olarak gösterilmesi ve artık kullanılamayacağına dair evrak düzenlenerek, envanterden çıkarılması...

"Tamir edilemeyeceği" belirtilerek envanterden çıkarılan bu dinleme aletleriyle ilgili olarak, üretici firmalarla temasa geçildi. Alınan yanıt ise şaşırtıcı oldu. Üretici firmalar, "tamir edilebilir" bilgisi verince, "sarf" olarak gösterilen dinleme ve izleme cihazlarının bu yöntemle emniyet dışına çıkarılmış olabileceği ve kayıtlardan düşürülen bu cihazlarla dinleme yapılmış olabileceği ihtimali gündeme geldi.

Müfettişleri şaşırtan bir başka gelişme ise ortaya çıkan dinleme-izleme kararları oldu. Müfettişler, daha önce hiç gündeme gelmemiş dinleme ve izleme kararlarına rastladılar. Bu kararların mahkemelerden alınmış olmasına rağmen nasıl uygulandığı, dinleme, izleme sonrasında hangi bilgilere ulaşıldığı ve tapeleri bulunamadı.

Bu durum ise tapeler ve kayıtların teşkilat dışına çıkarıldığı şüphesini doğurdu. Dinleme kararları olmasına rağmen kayıtların ortada olmaması, "karara dayanarak kimlerin dinlenildiği" sorusunu da cevapsız bıraktı. 

6 hard disk gitti

Yapılan incelemede en ilginç bulgulardan biri ise İzmir'den geldi. İzmir Emniyeti'nde müdürlerin kullandığı 6 bilgisayarın hard diskleri bulunamadı. Silinmiş kayıtların bile yeniden getirilebildiği hard disklerin sökülüp götürüldüğü anlaşıldı. Hard diskleri rütbesi müdür olan bir teşkilat mensubunun söktüğü ihtimali üzerinde duruluyor. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler