YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel dinlemecilerin şok planı
Emniyet içerisindeki paralel yapı mensuplarının, kullandıkları korsan program ile yasa dışı dinledikleri kişilerin 'özel hayat'larını arşivledikleri ortaya çıktı.
Paralel dinlemecilerin şok planı
29 Ağustos 2014 / 08:23 Güncelleme: 29 Ağustos 2014 / 09:50

Paralel yapı operasyonları kapsamında Adana’da aralarında emniyet müdürlerinin de bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı. Zanlı polisler, TibNET’teki dinlemeleri klonlayan TibNOT üzerinden özel hayatla ilgili verileri kaydetmek ve kullanmakla suçlanıyor.

Emniyette paralel yapı iddiaları üzerine yürütülen soruşturmaların Adana ayağında 13 kişi gözaltına alındı. 2009 yılında Ankara’da düzenlenen korsan çalıştay da TibNET’teki dinlemeleri klonlayan TibNOT programı üzerinden özel hayatla ilgili verileri kaydetmek ve kullanmaktan gözaltına alınan 13 kişi, Adana Cumhuriyet Savcısı İsmet Avşar tarafından sorgulanacak. Gözaltına alınanlar arasında STAR’ın gündeme getirdiği TibNOT yazılımını yazan ve bu programı kullanarak özel hayat verilerini kopyalayanlarda bulunuyor.

TibNET’e karşı korsan TibNOT

Adana Başsavcılığı tarafından korsan yazılım TibNOT programı ile”kişisel verileri usulsüz ele geçirme”, “yok edilmesi gereken verileri yok etmeme”, “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında, Adana Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde çalışan emniyet personeline yönelik 6 ilde operasyon kararı verildi.

Bu kapsamda Emniyet Müdür Yardımcıları H.D ve E.Y, Şube Müdürü Y.Z.T, Şube Müdürü M.K, Şube Müdürü S.K, Şube Müdürü İ.S, Emniyet Amiri M.R.K, Başkomiser F.İ, Komiser Yardımcısı Y.E. ve polis memurları A.Ö, N.A, S.A. ile C.B. hakkında Sulh Ceza Hakimliğince yakalama kararı çıkartıldı. Gözaltı kararı olanların tamamı gözaltına alınarak sorgulanmaya başlandı.

Yazılımcı da gözaltına alındı

Adana Cumhuriyet Savcısı İsmet Avşar tarafından yürütülen soruşturmada TİBNOT yazılımının kurucularından biri de gözaltına alındı. Gerekçe; TibNET’in klonu TibNOT üzerinden kişisel verilerin usulsüz ele geçirilmesi ve sahtecilik. Gözaltına alınan Halil D. ile Erhan Y.’nin Avukatı İsa Ayanoğlu, müvekkilleri ile diğer şüphelilerin söz konusu soruşturma kapsamında daha önce ifadelerinin alınıp serbest bırakıldığı gerekçesiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne itiraz etti.
 

Adana’da özel hayat arşivi kurmuşlar
 

Paralel yapı TibNOT ile elde ettiği kayıtları, suç unsuru barındırmadığı halde yıllarca emniyetin kozmik odalarında arşivledi. İmha edilmesi gereken ancak özel olarak belli bir sistematik içinde depolanan verilerin bazılarının şantaj için kullanıldığı tespit edildi. Adana’da 150’ye yakın ses kaydı ile teknik takip görüntüleri bulundu. Paralel yapının bu yolla on binlerce yasadışı kayıt elde ettiği belirtildi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler