YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Paralel Devlet'in çekilmiş en net fotoğrafı
Yazar Yıldıray Oğur, paralel medyanın Gülen ile bağlantısına dikkat çekerek, tahşiyecilerin kim olduğunu ve Tahşiye Örgütü'nün karanlık kurulumunun Tek Türkiye dizisine nasıl girdiğini anlattı.
'Paralel Devlet'in çekilmiş en net fotoğrafı
15 Aralık 2014 / 12:36 Güncelleme: 15 Aralık 2014 / 13:06

Türkiye Gazetesi Yazarı Yıldıray Oğur, gündeme ilişkin çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Oğur, Gülen ile başlayan 'tahşiye' kavramının paralel medya bağlantıları ile Tek Türkiye dizisine kadar nasıl girdiğini, Gülen Örgütü'nün diziler üzerinden mesajlar verdiğini yazdı.

İşte Yıldıray Oğur'un bugünkü yazısı:

Grubun Risale-i Nurlar üzerinden oklarını doğrulttuğu grupların başında Gülen Hareketi geliyor. Yayınladıkları kitaplarla örgütün kurumlar için zekat toplamasına, dinlerarası diyalog çalışmalarına, fıkhi meselelerdeki tavırlarını sert reddiyeler getiriyorlar. Grup, Gülen Hareketi’ni mehdilik-mesihlik iddiaları hakkında da eleştiriyor.

Ta ki 6 Nisan 2009 gününe kadar.

29 Mart 2009 seçimlerinden kısa bir süre sonra. O gün Fethullah Gülen’in Pensilvanya’daki haftalık sohbetinin kaydı Herkül.org sitesine düşüyor.

Gülen kendilerine kurulacak tuzaklar hakkında konuşurken bir yerde şöyle diyor:

“Mesela Hizbulvahşet diye bir şey çıkarırsınız. Hizbulvahşetten sonra El Kaide’yi de icat ettiler. Yarın daha başka şeyler de icat edebilirler. Mesela Tahşiye diye bir şey icat edebilirler. Hafizanallah iyi organize edebilirlerse bunları belki hakiki Müslümanlarla, kitap okuyan Müslümanların içine sokmaya çalışabilirler. Onları güçlendirmek için ellerine silah da verebilirler. Kitapların arkasındaki zatın posterlerini evlerine asabilirler… Biz nurları Haşiye yapıyoruz derler. Adlarına da Tahşiyeciler derler. Sonra Kalaşnikoflar verirler ellerine...” http://vimeo.com/93191955

Gülen’in sanki yokmuş gibi  bahsettiği grup aslında uzun yıllardır var, beş yıldır Tahşiye diye bir yayınevi var ama onlardan ilk kez Tahşiyeciler diye bahseden Gülen oluyor.

Bu “mesela”lı tuhaf konuşmanın ardından tuhaflıklar zinciri başlıyor.

Önce Zaman gazetesi Gülen’in konuşmasından “Terör örgütü üretenler yeni tezgah peşinde” manşetli geniş bir haber yapıyor.

“Fethullah Gülen, kendi çıkarları için terör örgütü üreten odakların yeni bir tezgah kurabileceği uyarısında bulundu.” http://www.zaman.com.tr/gundem_teror-orgutu-uretenler-yeni-tezgah-pesinde_834989.html

Tahşiye Örgütü üzerinden tezgah iddiası iki gün sonra STV’de yayınlanan Tek Türkiye dizisinde karanlık planlar yapan karanlık kurulunun gündemine giriyor. http://vimeo.com/93191955

10 Nisan günü bu kez Zaman yazarı Hüseyin Gülerce Tahşiye meselesini kaleme alacaktır. Başlık: “Gülen neden uyardı?” http://www.zaman.com.tr/huseyin-gulerce/gulen-neden-uyardi_835730.html.

5 gün sonra gazetenin Aile sayfasında dini yazılar yazan yazarı Ahmed Şahin’in de aynı meseleyi kaleme alması daha da ilginç. http://www.zaman.com.tr/ahmet-sahin/islamda-irtica-ve-takiyye-yoktur_837461.html.

Tahşiye örgütü üzerinden kumpas, ertesi hafta da Tek Türkiye dizisinin gündemi olmaya devam eder.

Dizideki kötü adamların toplaştığı “Karanlık Kurul”da şöyle konuşmalar geçmektedir:

“Bir de irtica için hazırladığımız ama kullanamadan deşifre olan grup, Tahşiye mi Tahşidat mıydı neydi, onlar deşifre olmuştur. Bu işin arkasını bırakmayalım, isim değişikliği yapalım, yola devam edelim mutlaka. Silahlar hep bizden mi çıkacak, biraz da bunlardan çıksın

-Bu dinci örgütün yeni ismi ne olsun efendim?

-Rahle-mahle bir şey deyin işte. Dini sembol olan bir şey olabilir.”

Rahle adı da tesadüf değildir. Mehmet Doğan grubunun diğer yayınevinin adıdır Rahle.

Dizideki bu diyalogları 26 Nisan 2009’da Bugün yazarı Nuh Gönültaş noktasına virgülüne dokunmadan köşesine taşır. Başlık “Tahşiyeciler deşifre oldu, yeni bir isim bulmalıyız.”

http://www.bugun.com.tr/tahsiyeciler-desifre-oldu-yeni-bir-isim-bulmaliyi-yazisi-67182

İlginçtir, iki ay sonra 12 Haziran 2009’da Taraf gazetesi ‘İrticayı Eylem Planı’nı, “AKP’yi ve Gülen’i Bitirme Planı” başlığıyla yayınladı.  Planda de Gülencilerin evlerine silah konulması gibi ‘kumpas’lar planlanmakta, “kamuoyunu yanlış yönlendiren, "Kutlar Vadisi", "Kollama" ve "Tek Türkiye" benzeri diziler hakkında olumsuz haberler” yapalım denmekte, orduda örgütlü olan Kurdoğlu gibi Nurcu gruplardan, devletin adamları gibi gösterilen İskender Evrenesoğlu, (Gülen grubunu en sert eleştiren isimlerden) Ömer Öngüt gibi örgüt liderlerini kullanmaktan bahsedilmektedir.)

İlk olarak Fethullah Gülen’in ortaya attığı, Zaman gazetesinin haber ve yazılarla dikkat çektiği, STV’nin Tek Türkiye dizisiyle tehlike çanları çaldığı Tahşiye grubu hakkında polis ve savcılık soruşturma başlatmıştır artık.

Ve 22 Ocak 2010 günü operasyon için düğmeye basılır. Düğmeye basan polis şefleri dün gözaltına alınan Tufan Ergüder ve Mutlu Ekizoğlu’dur.

Aralarında 66 yaşındaki görme engelli ve MS hastası Mehmet Doğan’ın da olduğu 122 kişi farklı illerde düzenlenen operasyonla gözaltına alınır. Gözaltına alınanlar arasında örgüt içinde yer alan bir cumhuriyet savcısı, bürokratlar, imamlar da vardır.

Gazeteler haberi El Kaide’ye operasyon diye verirler.

Devrin  İstanbul Valisi Muammer Güler operasyon hakkında yaptığı açıklamada “Bazı örgüt üyelerinin El-Kaide’nin Avrupa, Türkiye, Suriye sorumlusu olarak bilinen Louai Sakka ve 15-20 Kasım 2003 bombalı saldırılarından dolayı aranan ve Irak’ta öldürülen Habip Aktaş’la irtibatları tespit edilmiştir” der.

Operasyonla ilgili emniyetin medyaya geçtiği bilgi notlarında bir terör örgütü operasyonunda rastlanmayan türden özel hayatlarla ilgili belaltı bilgiler de yer almaktadır.

Örneğin Hürriyet gazetesi DHA haberine dayanarak operasyonu şöyle verir: “Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve Harekât Daire Başkanlığı koordinesinde 22 Ocak’ta çökertilen, aralarında öğretmen, iki imam, iki eşcinsel ve iki kadın satıcısının bulunduğu iddia edilen El Kaide örgütüne bağlı 57 kişilik oluşumun fikir babasının Vakit Gazetesi’nin eski yazarı Mustafa Kaplan olduğu iddia edildi.”

Eşcinsellik ifşaları polisin medyaya geçtiği bilgi notlarındandır.

O bilgi notlarına göre farklı şehirlerdeki baskında Nurcu kökenli bir El Kaide grubu iddia edilen örgütten şunlar ele geçirilmiştir:

“Operasyonlarda örgüte ait 3 el bombası, 1 sis bombası, 7 tabanca, 2 kurusıkı tabanca, 1 havalı tabanca, 1382 fişek, 18 av tüfeği, 1 lazer noktalayıcı, düzenek yapımında kullanılan elektronik malzeme, 7 hançer, 1’i baston içine gizlenmiş 4 kılıç, 31 masaüstü ve dizüstü bilgisayar, 53 harddisk, 7 ses kayıt cihazı ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.”

Her şey Fethullah Gülen’in tarif ettiği, Tek Türkiye’de anlatıldığı gibi gerçekleşmektedir.

Fakat operasyon sırasında Gülenpolislerine yakışmayan amatörlükler yapılmıştır.

El Kaide örgütü iddiasına esas teşkil eden üç bombanın bulunduğu Bahçelilievler’deki ev, yönetici gelmeden aranmaya başlanmış, bombaların bulunduğu anı kameralar çekmemiş, Gülen'in dershanesi olarak kullandığı evin aranmasında refakat eden kişinin abdest almaya gittiği bir anda bombalar çıkarılmıştır.

Esas skandal ise bulunan bombalarda sanıklardan hiçbirinin parmak izi bulunamazken, aramayı eldivenle yaptıklarını söyleyen polislerin parmak izinin çıkmasıdır.

Mahkemede polisler parmak izlerinin bombalarda ne işi olduğu sorusuna “eldiven delinmiş olabilir” diye cevap verebilirler. Delillerin hukuka aykırılığını iki ünlü ceza hukuku profesörü Adem Sözüer ve Bahri Öztürk imzalı bir bilirkişi raporu da tespit etmiştir.

Yine de 66 yaşındaki görme engelli, MS hastası Mehmet Doğan’ın aralarında olduğu Gülen mensupları 17 ay mahkeme yüzü görmeden hapis yatarlar. İlk mahkemede de tahliye olurlar. Davanın savcısı 2010 referandumundan sonra Yargıtay’a seçilerek ödülünü alır...

İşte dün yaşananlar davanın mağdurlarının yaptıkları şikayet ve hukuki başvuruların sonuçlarıydı.

Bütün bunlardan bi haber dün bütün gün medya özgürlüğü pozu verenler yerli yorumcuların ve bu hikayeye muhtemelen Dan Brown romanlarından çıkma gibi bakacak yabancı yorumcuların kaçırdığı Tahşiye Soruşturması şu ana kadar paralel devletle bulunmuş en somut ilişki ağını ortaya seriyor.

Gülen’in  Pensilvanya’da bastığı bir düğmeyle, harekete geçen medyası, ardından harekete geçen savcıları ve polisleri  örgütü hiyerarşik olarak ilk kez net bir şekilde ortaya koyuyor.

İlk kez bir operasyonu gözlerimizin önünde bu kez savcılar ya da polisler değil bizzat Gülen başlatıyor. Medya gazetecilik değil, savcılık makamı gibi çalışıyor.

TÜRKİYE GAZETESİ

 

aa-002.jpg

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler