YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Paralel' devlete şifre önlemi
'Paralel' devlete şifre önlemi
11 Şubat 2014 07:05
Paralel yapıya karşı ekonomi kurumlarında güvenlik en üst düzeye çıkarıldı. Tüm elektronik cihazlara şifre uygulanırken, bilişim altyapıları da saldırılara karşı sıkı koruma altına alındı.

Devlet içindeki "paralel yapının" eylemlerinin bir bir ortaya çıkmasıyla beraber ekonomiyi yöneten kritik kurumlarda da güvenlik en üst düzeye yükseltildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Merkez Bankası, Mali Suçları Araştırma Kurumu (MASAK) da dahil olmak üzere bütün kritik ekonomi kurumlarında bir dizi önlem alındı.

Mali boyutu masada

Kritik kararları içeren belgelerin dışarı sızmaması için tüm elektronik cihazlara şifre uygulaması getirildi. Kurumlar bilişim altyapılarını dışarıdan gelecek siber saldırılara karşı koruma programlarıyla güçlendirdi.

Bazılarında bellekle dosya taşınmasına da sınırlama getirildiği öğrenildi. Operasyon sürecinde "Reza Zarrab" raporu ile gündeme gelen MASAK'ta yürütülen kritik incelemelerin dışarı sızdırılmaması için tedbirler en üst seviyeye çıkarıldı. MASAK Başkan Yardımcısı Faruk Elieyioğlu'nun görevden alınmasının ardından mali suçlara ilişkin dosyaların fotokopisinin çekilmesine bile sınır getirildi.

Güncellediler

Hatta bazı birimlerde fotokopi makinelerine "kartlı sistem" kurulduğu kaydedildi. MASAK da dahil kritik noktadaki kamu kurumları bilişim altyapısını güçlendirmek için yazılım sistemlerinde güncelleme yaptı. Resmi yazışmalarda talep edilen belgeler konusunda da "temkinli davranılması" isteniyor. Türkiye ekonomisini hedef alan 17 Aralık operasyonunun ardından paralel yapının ekonomik ilişkileri ve mali boyutu mercek altına alındı.

Kurullar mercekte

Fethullah Gülen'in "BDDK'da adamlarımız var" başlığıyla sızdırılan ses kayıtlarının ardından burada bazı isimler değişirken gözler diğer kritik ve hassas kurumlara çevrildi. BDDK ve Halkbank'ın ardından hafta sonu bazı internet sitelerinde Merkez Bankası ve bazı üst kurullarda "paralel yapı" olduğu iddiaları gündeme bomba gibi düştü.

BDDK ihbar kabul ediyor

BDDK'da Başkan Yardımcısı Osman Cangüreler'in yanı sıra iki denetim daire başkanı da görevden alınmıştı. BDDK, bazı bankalardaki "köstebek" iddialarını da mercek altına aldı. Yetkililer, konuya ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtirken, "Bu hassas dönemden geçerken banka ve kurumlarımızın yıpratılmaması konusunda dikkatli olunmalı. Ancak, bazı iddiaları ihbar kabul ederek incelemek durumundayız" yorumunu yaptı.
BDDK, Sabah Gazetesi'nde yer alan "Köstebek murakıp" haberinin ardından iddiaları incelemeye aldı. Haberde, paralel yapının atadığı bilirkişinin Halkbank'ın normal işlemlerini şaibeli gösterdiği ifade ediliyor. ABD'nin bankaya yönelik baskılarına bahane üreten raporun Türkiye'yi zorda bırakmak için tasarlandığına dikkat çekiliyor.

Merkez'de köstebek kuşkusu

BDDK'da gerçekleşen görevden almaların ardından sosyal medyada Merkez Bankası'nda bazı üst düzey görevlilerin paralel yapıya hizmet ettiği tartışmaları yer aldı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın rahatsızlık duyduğu 'köstebek' iddialarına ilişkin olarak Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la görüşebileceği öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler