YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel dershaneler AYM'nin kararını nereden biliyordu?
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Türkiye'de kamuoyunun gündeminde bulunan olası koalisyon seçeneklerini değerlendirdi ve çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.
Paralel dershaneler AYM'nin kararını nereden biliyordu?
14 Temmuz 2015 / 08:45 Güncelleme: 14 Temmuz 2015 / 10:03

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Kanal A'da yayımlanan Sivil Düşünce programında olası koalisyon senaryoları ve Anayasa Mahkemesi'nin dershane kararını değerlendirdi.

İşte Alper Tan'ın değerlendirmesinde öne çıkan kısımlar:

"Silahı bırakmamam durumu HDP'nin şansını ortadan kaldırmış oldu"

"Şimdi HDP konusuna geçmedik ama bir an için oraya dalalım ve geri çıkalım isterseniz. Ak Parti'nin HDP ile koalisyon kurma ihtimali zor görünüyor ya... Aritmetik olarak MHP ile aynı oranda ama siyaseten çok zor görünüyor. Bir an için 2012'nin Aralık ayında başlayan çözüm sürecinin amacına ulaştığını, Abdullah Öcalan'ın dağdan inme çağrılarının hayata geçirildiğini ve bunun üzerine 7 Haziran seçimlerine gidildiğini düşünelim. Ve çatışmasızlık ortamı var. Artık silah bırakılmış ve her şey siyasi alanda konuşuluyor. Bugün Ak Parti'nin HDP ile koalisyon kurma ihtimali ne olurdu? Belki de birinci tercihi olurdu. Çünkü anayasa değişmemiş, birlikte anayasayı değiştirme şansları olurdu. Bunu MHP ve CHP eleştiriyor olsa da... Böyle bir şans daha güçlü olabilirdi aslında değil mi? Dolayısıyla bu silahı bırakmama durumu onların bu şansını ortadan kaldırmış oldu."

"Bahçeli açıklamalarında aslında AK Parti - MHP koalisyonunun nasıl olması gerektiğini anlatıyor"

"Şimdi Devlet Bahçeli'nin sanıyorum cuma günü yaptığı bir açıklama vardı. Yaklaşık 6-7 sayfalık bir açıklamaydı bu. Bahçeli, önemli açıklamaları yazılı olarak yapıyor. Oradaki ifadeleri önemli. Şimdi bir kere o yazılı açıklamada halkın MHP'ye ana muhalefet görevi verdiğini, hükümetin AK Parti- CHP şeklinde olması gerektiğini söylüyor. Ama 4 madde var orada ve her madde 1 sayfayı buluyor yaklaşık. Ama açıklamanın tamamına baktığınızda her ne kadar başta ya da sonda kendilerinin muhalefet olmak istediklerini tavsiye etmiş olmalarına rağmen aslında AK Parti- MHP koalisyonunun nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Mesela diyor ki, MHP bu 4 maddeye hürmetle beraber riayet ve refakat gördüğü taktirde Türkiye'nin siyasi istikrarsızlık yaşamaması için beklenilen fedakarlığı çekinmeden gösterecektir. Bunu daha önce de söylemişti.

Burada daha önemlisi, "içine girdiğimiz bu dönemde siyasi dokusu birbirine uygun partiler arasında koalisyon hükümeti kurulması öncelikli gündem ve gerekliliktir" cümlesi var. Peki bakalım AK Parti- CHP uyuyor mu? Uymuyor. MHP-CHP uymuyor. Ama AK Parti-HDP uymuyor. Belki CHP-HDP tabanı uyabilir ama çoğunluk yetmiyor. Dolayısıyla MHP koalisyona kapılarını kapatmış görünse bile diğer taraftan alttan alttan sürekli olarak kendisi ile kurulacak bir koalisyonun nasıl olması gerektiğini söylüyor."

CHP ve AK Parti koalisyonunda dakika bir gol bir: Paralel dershaneler Anayasa Mahkemesinin kararını nereden biliyordu?

"Şimdi dakika bir gol bir. Bugün CHP ile koalisyon görüşmesi yapıldı. Ama mesela dershanelerin kapatılması konusunda, CHP kapatılmaması lazım dedi ve onun müracaatı üzerine Anayasa Mahkemesi bu kanunun iptal etti. Ve şimdi  yüzlerce kurum ve kişiyi ilgilendiren bir durum.

Burada bir şeyi hatırlatalım. 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra Gülen Hareketi'ne mensup dershaneler ilginç bir şeyler yaptılar. Mesela bunlar kayıt yapmaya devam ettiler. Diğer dershaneler kapatılacağız diye kayıt yapmazken, bu yapıya mensup dershaneler kayıt aldılar. Bunu nereden biliyorlardı? Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı alacağını nereden biliyorlardı?

9 Haziran tarihinde seçimden iki gün sonra Ankara'da çeşitli yerlerde o kayıt yaptıkları öğrencileri topladılar ve kutlama yaptılar. 7 Haziran sonuçlarının üzerine bu yüzden kutlama yaptılar. Paralel Yapı dershanecileri 1 ay önceden nasıl öğrenip bu kutlamaları yaptılar."

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Etiketler: , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler