YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel casusların şifresi deşifre oldu
Ankara'daki Jandarma İstihbarat'tan Adana'ya gelen hain ihbarın şifresi ortaya çıktı. Ankesörlü telefonun başındaki subay, Adana Jandarması'na ulaşabilmek için kimsenin bilmediği o gizli numarayı çevirdi.
Paralel casusların şifresi deşifre oldu
17 Şubat 2014 / 10:54 Güncelleme: 17 Şubat 2014 / 11:01

Adana Ceyhan'da 19 Ocak'ta Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait TIR'lara jandarma tarafından yapılan baskının detayları tek tek ortaya çıkıyor.

Kendisine haber verilmediği halde baskını öğrenir öğrenmez 200 emniyet mensubu ile olay yerine gelerek tarihi skandalın daha da büyümesini önleyen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, operasyonu an be an çeken Karayolları'na ait kamera görüntülerini ortaya çıkardıktan sonra yapılan hain ihbarın şifrelerini de verdi.

Normal vatandaş bilmez

Coş, yaptığı özel açıklamada soruşturma ile ilgili olarak Adana Jandarma'ya yapılan ihbarın, casusluk belgesinin en önemli kanıtı olduğunu söyledi.

Coş, Ankara Etlik'ten bir jandarma istihbarat subayı tarafından yapıldığı iddia edilen TIR'ların ihbarı için "Normal bir vatandaş, jandarmaya bir ihbar yapmak istediği zaman 156'yı çevirir. Ancak Adana Jandarması'na bir başka ilden yapılan ihbar için özel bir şifre gerekmektedir. Bu şifre de 0 322 156 00 00'dır. İşte ankesörlü telefondan Adana Jandarması'na yapılan bu ihbar bile, ihbarı yapan kişinin bu paralel örgütlenmenin bir üyesi olduğunu gösteriyor.

Detayda yatan bu önemli bilgi, açılan casusluk soruşturmanın en önemli delillerinden birisidir" diye konuştu. Vali Hüseyin Avni Coş, Adana'da adı geçen iki komutan hakkında açılan casusluk soruşturmasının Türkiye'de açılan ve soruşturması süren tek dava olduğunu belirterek "Bu açılan casusluk soruşturmasında gerek asker gerek polis gerekse yargıda, operasyona yardım eden ve suça karışan kim varsa o kişiler hakkında da dava açılacak" dedi.

Bilgi vermeyenlere dava

MİT'in TIR'larının durdurulmasının adli bir vaka olduğu için kendisine görevlilerin bilgi vermesi gerektiğini belirten Coş "Ancak operasyon paralel yapının bir işi olduğu için kasıtlı olarak bana bildirmediler. Bu durum ile ilgili olarak da bana bilgi vermeyen görevliler hakkında idari soruşturma sürdürülüyor" ifadelerini kullandı.

Celepoğlu Heyeti 5 Vali gezmiş

Adana'da MİT TIR'larına yapılan baskınla ilgili TMK 10. Madde ile yetkili Başsavcı Vekilliği'nce hakkında soruşturma başlatılan Bölge Jandarma Komutanı Hamza Celepoğlu'nun koltuğundan olmamak için bölgedeki üst düzey kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine heyetler gönderdiği öğrenildi.

Lobi yapıp lehine haber yazdırdılar

19 Şubat'ta yaşanan baskının ardından Adana'ya gelen bir heyetin Celepoğlu'nun bölgesinde kalan 5 ilin valilerini dolaşıp Tuğgeneral lehine lobi yaptıkları öğrenildi.

Ziyaretlerde Celepoğlu'nun baskından haberdar olmadığı ana fikrinin işlendiği kaydedilirken, heyetin çabaları sonucu bazı haber ajanslarından Celepoğlu'nu savunan haberler yazıldığı öğrenildi. Haberde soruşturma savcısının, İl Jandarma Komutanı Özcan Çokay ile görüşerek dava açacağı tehdidi ile operasyon yaptırdığı Hamza Celepoğlu'nun baskından haberdar olmadığı iddia edilmişti.

Görüntüler teftişte

Adana'da 19 Ocak'ta Suriye'deki Türkmenler'e yardım gönderen MİT TIR'larına yapılan operasyona açılan soruşturmaların ardı arkası kesilmiyor. Baskın anında jandarma istihbarattan oldukları belirlenen ve operasyonu saniye saniye kameralara çeken iki subaydan olay anı görüntüleri istendi.

Görüntülerin incelenmek üzere müfettişlere teslim edildiği öğrenildi. Ancak iddialara göre görüntüler tahrip edildi. Subayların, olay sırasında MİT görevlilerini darp ettikleri ve savcıyı bile beklemeden TIR'larda arama yaptıkları kısımları sildikleri iddia edilirken, bu anların kayıt altına alındığı ise baskını çeken Karayolları kamerasında ortaya çıkmıştı.

Casusluğun şifresi: 0 322 156 00 00 

MİT'e ait TIR'ların Suriye'deki Türkmenler'e götürdüğü yardımları, 'El Kaide'ye silah gönderiyorlar' sahte ihbarıyla durduranlar hakkında casusluk davası açıldı. Paralel yapının hain baskındaki tüm elemanları yargı karşısına çıkacak.

 

TAKVİM

11:20
 // pis ortakliik
Eni sonu ortaya cikacaktir kirli ortakliklaaaar...
17 Şubat 2014 11:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler