YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel casuslara şok!
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, yeni kriptolu telefonların artık dinlenemeyecek şekilde hazırlandığını duyurdu.
Paralel casuslara şok!
22 Ağustos 2014 / 18:38 Güncelleme: 22 Ağustos 2014 / 18:40

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, "Yeni kriptolu telefonları yılbaşından önce üst düzey devlet yöneticilerine dağıtacağız. "Ülke içinden ya da dışından kesinlikle dinlenemeyecek bir telefon hazırlanıyor" dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Işık, A Haber'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Işık, basında yer alan "Alman istihbaratı Türkiye'yi dinledi" haberlerinin hatırlatılması üzerine, devletin üst yöneticilerinin telefon görüşmelerine dair kayıtların yabancı istihbarat örgütlerinde olup olmadığının araştırılması gerektiğini söyledi.

Paralel yapının dinlemeleri niçin yaptığının ve bunların nerelere servis edildiğinin ortaya çıkarılmasının önemini vurgulayan Işık, yeni kriptolu telefonlarla ilgili de tarih verdi. Bakan Işık, yeni güvenlikli kriptolu telefonların yılbaşından önce üst düzey devlet yöneticilerine dağıtılacağını bildirdi.

Güvenliğin ön plana alındığı kriptolu telefon çalışmalarına değinen Işık, kesinlikle ülke içinden ya da dışından dinlenemeyecek bir telefonun hazırlandığını ifade etti.

Yerli otomobil

Yerli otomobil çalışmalarına ilişkin soruyu da cevaplayan Işık, elektrikli ve hibrit otomobil teknolojisine yoğunlaşıldığını ve bu konuda yerli firmaların çok istekli olduğunu söyledi.

Bakan Işık, projenin öncüsünün devlet olacağını, ancak otomobil üretiminin yerli müteşebbislerce yapılacağını belirterek, şu ana kadar 4 şirketin olumlu görüş bildirdiğini, projenin olgunlaşmasıyla, istekli şirket sayısının 10'u geçeceğini kaydetti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler