YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel böceklere İnterpol
İçisleri Bakanı Efkan Ala, Basbakan Tayyip Erdoğan'ın ofisine konulan böceklerle ilgili açıklama yaptı. Ala, kimlikleri tespit edilen ve yurtdışına çıkan 2 şahısla ilgili kırmızı bülten imasında bulundu
Paralel böceklere İnterpol
23 Şubat 2014 / 09:44 Güncelleme: 23 Şubat 2014 / 09:45

İçişleri Bakanı Efkan Ala, önceki akşam katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazıyla ilgili soruşturmanın sorulması üzerine Ala, bunun çok büyük casusluk faaliyeti olduğunu söyledi.

Cemaat'in tabanına bakışı

Bu işin hem sorumlusu hem de uygulayıcısı olduğu tespit edilen rütbeli iki polisin yurt dışına gittiğini belirterek, soruşturma tamamlandığında uluslararası hukuk sisteminin devreye sokularak gereğinin yapılacağını bildirdi. Ala'nın bu sözleri, iki polis hakkında İnterpol'dan kırmızı bültenle arama çıkarılacağı şeklinde yorumlandı. İki polisin birinin yakın zamanda, diğerinin ise çok önce yurt dışına çıktığını bildiren Ala, bu kişilerin hangi ülkeye gittiğini bildiklerini kaydetti.

Bakan Efkan Ala, Başbakanın dinlenmesi işini yapanların ihanet şebekesinin üyeleri olduğunu ifade ederek, kayıp dinleme cihazlarının da soruşturulduğunu dile getirdi. Bürokrasinin içinde bir paralel yapının oluştuğunu ve tabanın da bundan haberi olmadığını ve buna karşı olduğunu belirten Ala, "Ama sorgulamalı, sorgulamaya başlamalı" ifadesini kullandı. Bu yapıların, yetkilerini kötüye kullanarak darbe hareketine giriştiğini vurgulayan Ala, hem insanların iyi niyetini hem de yasaların kötüye kullanıldığını söyledi.

Devlet böyle çalışır

Emniyet içerisinde hukuk dışı ve problemli gördükleri işlemlerin olduğunu ifade eden Ala, "Bunu yapanlar takdir edersiniz ki orada kalamazlar. Kalmamalılar. Kaldığı zaman bize sorulmalı. İşini doğru yapan, işini kanunların, yönetmeliklerin, mevzuatın gerektirdiği biçimde yapan hiçbir polisimize hiçbir yanlış yapılamaz. Bunlar taltif edilir ama işini doğru yapmayan, aldığı yetkiyi kötüye kullanan, görevini kullanan varsa onun da gereği yapılır. Devlet de böyle çalışır" diye konuştu.

Atamalar rutin

Efkan Ala, emniyet teşkilatındaki yer değişmelerle ilgili bir soru üzerine, kendilerinin kara propagandayla karşı karşıya olduklarını belirterek, şöyle devam etti: "260 bin kişilik bir teşkilat içerisinde çeşitli nedenlerle yer değiştirenler hep olagelmiştir. Geçen yıl bu tür değiştirmeye 15 bin kişi tabi tutulmuşken, bu sene henüz sayı henüz 5 bin kişi. 5 bin kişinin ise sadece bin tanesi 17 Aralık Operasyonu ile ilgili.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler