YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paralel basın ikna olmadı...
Paralel basın günlerdir, Tekirdağ ve Edirne'de gerçekleştirilen yasadışı dinleme operasyonunun yapılmasının yasadışı olduğunu savunadursun, şüpheliler dahi İstanbul Savcılığı'nca gözaltına alınmalarında hukuki bir sıkıntı olmadığına ikna oldular.
Paralel basın ikna olmadı...
16 Kasım 2014 / 12:37 Güncelleme: 16 Kasım 2014 / 12:39

Bazı şüphelilerin savcılarla bu konuda ilginç diyaloglar yaşadıkları da öğrenildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan Edirne İstihbarat Şubesi'nde görevli Emniyet Amiri Ahmet Özdil'in sorgusu, İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan tarafından gerçekleştirildi. Özdil "Neden İstanbul Savcılığı soruşturma yapıyor?" diye sordu.

Savcı Yusuf Hakkı Doğan da bunun iki nedeni olduğunu belirterek, birinci gerekçe olarak dinleme kararlarının alındığı yerin İstanbul Mahkemeleri olmasını kaydetti. Savcı Doğan, ikinci gerekçe olarak ise Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 28 Ekim 2008 tarihli bölge illerinin görevlendirilmesi konulu genelgesini gösterdi. Söz konusu genelgede, CMK 250. Madde gereğince kurulan Ağır Ceza Mahkemelerinin yetki alanında kalan il istihbarat şube müdürlüklerinin ağır ceza mahkemesinin bulunduğu ildeki istihbarat şube müdürlüğü aracığıyla işlem yürütecekleri belirtiliyordu.

Savcının bu açıklaması üzerine ikna olan Emniyet Amiri Ahmet Özdil de "Doğrudur, sistem bu şekilde uygulanır. Yani biz Edirne olarak İstanbul Ağır Ceza Mahkeme hâkiminden dinleme alıyorduk" yanıtını verdi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler