YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Para cezası kalksın teklifi
BDP'li Karabaş, 'oy kullanmayan seçmenler için para cezası' öngören düzenlemenin kaldırılmasını talep etti.
Para cezası kalksın teklifi
15 Ekim 2010 / 16:16 Güncelleme: 15 Ekim 2010 / 16:29

BDP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, ''oy kullanmayan seçmenlere para cezası öngören'' düzenlemenin kaldırılması için kanun teklifi hazırladı.

Karabaş'ın, TBMM Başkanlığına sunduğu teklifin gerekçesinde, yasal mevzuatta, geçerli mazereti olmadan seçimlerde oy kullanmayan seçmenlerin para cezası ile cezalandırılmasının hüküm altına alındığı belirtildi. Söz konusu hükmün demokrasi, insan hakları ve seçimlerin serbest olarak yapılması ilkelerine aykırılık teşkil ettiği, ayrıca hükmün fiili olarak uygulanmasında da çeşitli zorluklarla karşılaşıldığı kaydedildi.

Teklif, seçimlerde oy kullanmayan seçmen için para cezası uygulanmasına yönelik düzenlemenin yürürlükten kaldırılmasını öngörüyor.

Öte yandan, BDP, ''ırkçılık, milliyetçilik ve hoşgörüsüzlükten kaynaklanan nefret suçlarında yaşanan artışın araştırılarak, alınacak önlemlerin belirlenmesi'' için Meclis Araştırması açılmasını istedi. BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan önergenin gerekçesinde, Türkiye'de, devlet kurumlarında nefret suçlarının varlığı konusunda resmi verilerin bulunmadığı, bu suçlara yönelik herhangi yaptırım öngören yasal düzenlemenin de yapılmadığı öne sürüldü. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler