YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Papuç bırakacak adam değilim''
''Papuç bırakacak adam değilim''
20 Aralık 2009 19:14
Yargıtay Eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında ifadesine başvurulmasına ilişkin olarak açıklama yaptı.

Yargıtay Eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında ifadesine başvurulmasının normal olduğunu belirterek, ''Ne olursa olsun, ister aba altından ister açıkça gösterilebilecek hiçbir sopaya pabuç bırakacak bir adam değilim'' dedi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bandırma Şubesi tarafından Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Hukuk Devleti ve Yargı Bağımsızlığı'' konulu konferansa katılan Kanadoğlu, konuşmasında, yargı bağımsızlığının zedelendiğini ve kısıtlandığını savundu.

Kanadoğlu, bütün kurumların, sistemli bir yok edilme, yıpratılma saldırısı altında olduğunu iddia ederek, ''Tek kişinin bütün Türkiye'ye istediğini yaptırılabildiği bir durum ortaya çıkıyorsa o takdirde yargı bağımsızlığı da tehlikededir. Bütün yurttaşların bu konularda uyanık olmalarında fayda vardır'' diye konuştu.

Yargıya ve Türk Silahlı Kuvvetlerine sahip çıkılmasının önemine dikkati çeken Kanadoğlu, ''Yıpratmak, yok etmek isteyen, gerek dışarıdan gerekse içerideki iş birlikçilerinden bu ülkeyi bu milleti kurtaracak olan halkın yine kendisidir'' ifadesini kullandı.

Kanadoğlu, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ifadeye çağrılması konusundaki görüşlerinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

''Türkiye'de hesap vermeyecek hiçbir kişi yoktur. Bu, en sade vatandaşından cumhurbaşkanına kadar en geçerli hükümdür. Elbette ki benim ifademe başvurulmak istenmesi gayet normaldir. Taşıdığı eksiklikler ve yanlışlıklar bir tarafa, elbette ki ben de bir Türk yurttaşı olarak istenildiği anda sorulan soruları cevaplamak zorundayım. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, başlangıçtaki ilkeler içerisinde Atatürk milliyetçiliğine ve insan haklarına saygılı, laik, demokratik bir hukuk devletidir. Ne olursa olsun, ister aba altından ister açıkça gösterilebilecek hiçbir sopaya pabuç bırakacak bir adam değilim.''

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler