YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papandreu söz verdi
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, yapılan 2 saatlik görüşmeden Erdoğan'a söz verdi: AB'den Türkiye'ye uygulanan vizenin kaldırılmasını talep edeceğim
Papandreu söz verdi
23 Ekim 2010 / 09:48 Güncelleme: 23 Ekim 2010 / 09:56

Erdoğan'ın başbaşa 2 saat görüştüğü Yunanistan Başbakanı Papandreu, Yunanistan'ın AB'den Türkiye'ye uygulanan vizenin kaldırılmasını talep edeceği sözü verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Akdeniz İklim Değişikliği Zirvesi" ne onur konuğu olarak davet edildiği Atina'da Yorgo Papandreu, Yunanistan'ın AB'den, Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin kaldırılmasını isteyeceğini açıkladı. Örnek olarak da Sırbistan'a uygulanan vize muafiyetini dile getirdi.

Kaçak göçmenler konusunda- Türkiye'nin de Yunanistan kadar sorunlarla karşılaştığını kabul eden Papandreu, Türkiye ile Yunanistan'a kaçak yollardan girerek aslında Orta Avrupa'ya gitmek isteyen kaçak göçmen akınının önlenmesi için Türkiye ile Yunanistan'ın işbirliği yapacağını söyledi.

Papandreu, "Bunun karşılığında da Yunanistan'ın da üyesi olduğu AB ve Schengen ülkelerinden Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin kaldırılmasını talep edeceğini" ilan etti. Papandreu AB'yi bu konuda ikna etmek için AB'nin, Sırbistan ve AB üyesi olmadan önce Bulgaristan ile Romanya pasaportlarına tanıdığı ayrıcalıkları örnek gösterecek. Erdoğan ve Papandreu, yaptıkları ikili görüşmelerde özlü bir adım daha attılar. 2 saat 10 dakika süren ikili görüşmelerinde iki başbakan, Ege kıta sahanlığının belirlenmesi, kaçak göçmenler, Kıbrıs sorunu ve azınlıkların dini özgürlükleri gibi geniş bir yelpazede yer alan konuları gözden geçirdiler ve her bir konuda kat edilen mesafeden memnuniyetlerini dile getirdiler. Ege kaynaklı anlaşmazlıkların giderilmesini öngören ve dışişleri bakanlıkları müsteşarları başkanlığında yürütülen istikşafi görüşmelerde kat edilen mesafeler hakkında ayrıntılı bilgiler alan Erdoğan ile Papandreu, "Görüşmeler bu olumlu ve verimli iklimde devam ettiği sürece anlaşmazlıkların topyekûn giderileceğine" kanaat getirdiler.

KIBRIS SORUNU

Türk ve Yunan başbakanları ayrıca, Kıbrıs sorununun çözümünü öngören müzakerelerin hızlandırılması amacıyla Türk ve Yunan hükümetlerinin, Kıbrıs Türk ve Rumlarını cesaretlendirmesine de karar verdiler. Papandreu, Yunan gazetecilere konuşurken "Kıbrıslılar ne istediklerine karar vermeleri lazım. Bu konuda biz de Türkiye de Kıbrıslılara yardım etmeye hazırız" dedi ve Yunanistan'ın Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak çok taraflı görüşmelerle ilgili öneriler dahil ne yapması gerektiği konusunda Rum lider Dimitris Hristofyas ile temasa geçeceğini açıkladı. Erdoğan ile Papandreu, Ege anlaşmazlıklarına topyekûn bir çözüm getirmeyi öngören istikşafi görüşmelerden verimli sonuçlar alındığını açıkladılarsa da varılan sonuçlar hakkında ayrıntılı bilgi vermekten kaçındılar. Papandreu istikşafi görüşmelerden yılsonuna kadar bir sonuç alınıp alınmayacağı yolundaki soruları yanıtlarken "İstikşafi görüşmeler hızlandırıldı ancak bizim için önemli olan görüşmelerin hangi tarihte sonuçlanacağı değil; sağlanacak anlaşmadan sorumlu, dayanıklı ve ciddi sonuçlar alınmasıdır" dedi.

ANKARA'DA DEVAM

Başbakan Erdoğan ise Yunanistan'da Kasım ayında yapılacak yerel seçimlerden sonra iki ülke arasındaki temasların yoğunlaşacağını belirtti ve geçen Mayıs ayında Atina'da yapılan ilk Türk-Yunan Yüksek Düzeyli Strateji İşbirliği toplantısının ikincisinin Ankara'da yapılacağını açıkladı. Edindiğimiz bilgiler, istikşafi görüşmelerde kat edilen mesafenin "Beklenilenden daha fazla olduğu ve Ege kıta sahanlığı, deniz ve hava sahasını ilgilendiren anlaşmazlıkların giderilmesi için tarafların oldukça ümitli oldukları" doğrultusunda. Erdoğan bu arada Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması için gerekli hukuki işlemlerin sürdürüldüğünü belirtirken "Ümit ediyoruz, bizim dönemimizde bu işlemler de tamamlanır" şeklinde konuştu.

Sabah

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler