YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa'dan Türkiye'ye büyük övgü
Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francesco, Türkiye'ye geliş yolunda uçakta açıklamalar yaptı. Papa, Türkiye'yi övdü.
Papa'dan Türkiye'ye büyük övgü
28 Kasım 2014 / 13:58 Güncelleme: 28 Kasım 2014 / 14:04

Uçaktaki gazetecilere açıklamalarda bulunan Papa Franciscus, Türkiye'nin, sınırındaki çok sayıda mülteciye ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, "Türkiye sınırındaki çok sayıda mülteciye kucak açmış bir ülkedir. Yaptığınız hizmetle, tüm dini ve insani aktiviteleri dünyaya ulaştırıyorsunuz. Teşekkür ederim" dedi.  

Papa Francesco, Vatikan delegasyonuyla birlikte Alitalia'ya ait bir uçakla Roma Fiumicino Havalimanı'ndan yerel saatle 9.30 civarında hareket etti.
Papa'nın uçağında, Türk gazetecilerin de bulunduğu 65 gazeteci yer aldı.  

Türk gazetecilere özel selam

Papa ve Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, uçağın havalanmasının ardından gazetecilerin bulunduğu bölüme geldi.

Lombardi, hem temaslar hem Ekümenik ilişkiler, hem de dinlerarası ve kültürlerarası diyalog bakımından çok yoğun, bir programı olan ziyaretin, kısa, ama önemli olduğunun altını çizdi.

Daha sonra uçakta dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 65 gazeteci olduğunu belirten Peder Lombardi, ayrı ayrı isimlerini söylediği Doğan Haber Ajansı muhabiri Esma Çakır ve TRT Türk muhabiri Yasemin Taşkın'ın da bu gazeteciler arasında yer aldığını belirtti.

Lombardi'nin, “Yani iki Türk kadın gazeteci de bizlerle” demesi üzerine Papa, söz konusu iki gazeteciye gülümseyerek, el salladı.

Türkiye'nin mültecilere ev sahipliği yapması

Bunun ardından ziyareti kısaca değerlendirmek üzere mikrofonu alan Papa, “Günaydın. Bu seyahatte bana eşlik ettiğiniz için teşekkür ederim. Yaptığınız işi destekliyorum. Yaptığınız hizmetle, tüm dini ve insani aktiviteleri dünyaya ulaştırıyorsunuz. Çünkü Türkiye şu anda sınırındaki çok sayıda mülteciye yardım ediyor. Bu hizmetinizden dolayı size teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Papa ayrıca Türkiye'den dönüş yolunda uçakta basın toplantısı yapmak üzere tekrar gazetecilerle bir araya geleceğini belirterek, “Çok teşekkürler. İyi konaklamalar diliyorum sizeö diye sözlerini noktaladı.

Peder Lombardi de uçaktaki gazetecilerin çok önemli bir misyona sahip olduğunun altını çizerken, “Sadece sizler hem Ankara hem de İstanbul'da tüm etkinlikleri takip edecek gazetecilersiniz" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler