YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Papa Türkiye'ye geldi: Dünyanın gözü Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda
Papa Türkiye'ye geldi: Dünyanın gözü Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda
28 Kasım 2014 12:58
Papa Francesco Ankara'ya geldi bu ziyaret dünya ajansları tarafından son dakika olarak geçildi, Papa AK Saray'da Erdoğan'la basın açıklaması yapacak.

Papa Francesco, 3 günlük Türkiye ziyareti için bugün Ankara'ya geldi. Anıtkabir'in ardından AK Saray'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşecek olan Papa Francesco, bir ilke imza atacak.

Papa Francesco, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'le bir araya gelecek.

Papa, ziyaretinin son iki gününü ise İstanbul'da geçirecek. Papa'nın ziyaretinin tüm ayrıntıları canlı yayında İnternethaber.com'da.

Milyarlar Papa ve Erdoğan'ı dinleyecek

Papa Francesco’nun Türkiye’ye düzenleyeceği ziyarette bir ilk de yaşanacak. İlk defa bir papa ziyaretinde, devletin zirvesiyle yapılacak olan görüşmenin ardından ikili açıklama gerçekleştirilecek ve bu, dünya çapında milyarlarca insana canlı yayınla ulaştırılacak.

Vatikan Devleti’yle modern anlamda 1960 yılında diplomatik ilişkilerini tesis eden Türkiye’nin bugün önemli bir konuğu olacak. Katolik Hristiyanların ruhani lideri ve Vatikan Devleti Başkanı Papa Francesco, 6’ıncı yurtdışı seyahatini Türkiye’ye yapıyor.

Aziz Petrus’tan beri seçilen papaların 266’ıncısı olan Francesco, Papalık kurumuna ev sahipliği yapan Vatikan Devleti’nin de 8’inci başkanı.

6. Paul (1967), 2. Jean Paul (1979) ve 16. Benediktus’un ardından Türkiye Cumhuriyeti’ne gelen 4’üncü papa Francesco olurken, Türkiye’den ise Vatikan’a Cumhurbaşkanlığı seviyesinde sadece bir ziyaret gerçekleşti.

Dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Türkiye’de 10 yıl boyunca Papalık temsilciliği yapan ve daha sonra papa seçilen Türk dostu 23. Jean’ı 1959 yılında Vatikan’da ziyaret etti.

Papa Francesco'nun Türkiye ziyareti, 1054 yılında karşılıklı aforoz ile kesin olarak ayrılan Katolik ve Ortodoks kiliselerinin yeniden birleşmesi çabaları bakımından ön plana çıkarken, İslam dünyası ile ilişkilerin güçlendirmesi bakımından da önem arz ediyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler