YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Paksüt'ten "AKP kapatılsın de başkan ol" mesajı
Ergenekon sanığı Ferda Paksüt'ün AYM yargıcına gönderdiği mesaj
Paksüt'ten "AKP kapatılsın de başkan ol" mesajı
30 Nisan 2009 / 10:33 Güncelleme: 30 Nisan 2009 / 00:00

Ergenekon sanığı Ferda Paksüt’ün eşi AYM Başkanvekili Osman Paksüt aracılığıyla AYM yargıcına gönderdiği mesaj dinlemeye takıldı. Osman Paksüt’ün mesajı iletip iletmediği merak konusu oldu.


ANAYASA Mahkemesi (AYM) Başkanvekili Osman Paksüt’ün eşi Ergenekon sanığı Ferda Paksüt’ün teknik takibe takılan telefon görüşmelerinde, eşi aracılığıyla ‘AK Parti kapatılmasın’ oyu vermesi beklenen bin üyeye gönderdiği mesaj uzun süre tartışılacak gibi gözüküyor. Ferda Paksüt’ün Osman Paksüt’ün AYM’deki özel sekreteri Ayfer’le kapatalma davasıyla ilgili son karar toplantısının yapıldığı saatlerde yaptığı telefon görüşmesindeki mesaj ‘Bu mesajı AYM yargıcına Ergenekon adına mı gönderdi’ sorusunu gündeme getirdi.


SEKRETERDEN SÜREKLİ BİLGİ ALIYOR


30 Temmuz 2008 günü AYM’da kapatma davasıyla ilgili karar oturumu devam ederken saat 14.34’te gerçekleşen konuşmada Ergenekon sanığı Ferda Paksüt’ün ‘Ahmet yakın markajdaymış duydunuz mu’ sorusu üzerine Ayfer’in ‘Vallahi öğlen Başkan (Haşim Kılıç) gitti baya yanında oturdu 1 saate yakın. Sonra da Beyefendi (Osman Paksüt) çıktı yanına ama bilmiyorum ne oldu tabi’ karşılığını veriyor. Tam bu sırada Ferda Paksüt, AYM üyesi yüksek yargıca gönderdiği ve uzun süre tartışılacak mesajı şöyle dile getiriyor:


OSMAN PAKSÜT MESAJI İLETTİ Mİ?


‘BEYEFENDİ’NİN (Osman Paksüt) ona iki çift lafı var. Yemin ettirdim, ‘ölümü öp’ diye. Söylemezsen dedim. Bunun (Haşim Kılıç) üç senesi kaldı. Bundan sonra senin bak yine bi başkan olabilirsin belki şansın var. Ama doğru dürüst harekat etmezsen o şansını kaybedersin dedim.’ Ferda Paksüt’e savcılık sorgusunda ‘Bu mesajı ne amaçla gönderdiniz’ sorusu yöneltildi. Ferda Paksüt’ün, ‘bizim istediğimiz gibi hareket edersen seni başkan yapabiliriz, ama yapmazsan başkan olamazsın’ tehdidi taşıyan cümlesinin Osman Paksüt tarafından AYM üyesi Yüksek Yargıca ulaştırılıp ulaştırılmadığı merak konusu oldu.


AYM ÜYELERİNİ KARALAMA ÇABASI


AK Parti kapatma davası sonuçlandıktan sanra da ‘kapanmasın’ oyu kullanan AYM üyelerinin de Ferda Paksüt’ün girişimlerinden nasiplerini almışlardı. Teknik takibe takılan konuşmalarda Paksüt’ün, bazı üyeleri AK Partili belediyeden oğlunun şirketine aldığı ihale karşılığı oy kullanmak, bazı üyeleri de rüşvet almakla suçladığı ve bunları gazetecilere anlattığı, bu bilgileri gazetecilere aktarırken yanında eşi Osman Paksüt’ün de bulunduğu belirlenmişti. AYM Başkanvekili Osman Paksüt’ün eşi konuşurken zaman zaman telefonu alarak kendisinin de gazetecilere ve Ergenekon sanıklarına bilgi verdiği de teknik takip raporlarına girdi.


Star


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler