YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Paksüt soruşturulsun" diyen tek üye kim?
İşte o oyun sırrı
"Paksüt soruşturulsun" diyen tek üye kim?
18 Temmuz 2009 / 10:54 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Anayasa Mahkemesi, 1 oya karşı karşı 10 oyla Osman Paksüt'ün Ergenekon'dan soruşturulmasına gerek olmadığına karar verdi. Paksüt soruşturulsun diyen tek üye kimdi?


Anayasa Mahkemesi, 1 oya karşı karşı 10 oyla Osman Paksüt'ün Ergenekon'dan soruşturulmasına gerek olmadığına karar verdi.


Paksüt soruşturulsun diyen tek üye Paksütler'in telefonda para aldığını ima ettiği “AKP kararı öncesi hesapları kontrol etti” diye suçlanan Serruh Kaleli oldu. Paksüt, Ergenekon örgütü ile ilişkili olduğu veya yardım ettiği suçlamalarını da reddetmiş oldu.


Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt hakkında Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz’ün talebiyle yapılan ön incelemeden sonra “soruşturmaya gerek olmadığı” yönünde karar çıktı. Karar, 11 üyeli Anayasa Mahkemesi heyetinin 10 üyesinin oyuyla alındı.


Kararda, Anayasa Mahkemesi’ne gönderilen Paksüt’ün dinleme kayıtlarının Ceza Muhakemesi Kanunu’na aykırı olduğu belirtildi. Paksüt’ün “gizli kalması gereken bilgileri basın mensuplarına sızdırdığı” suçlaması yapılan kararda, bu fiilin dinleme yapılabilecek suçlar arasında olmaması nedeniyle dinleme kayıtları delil sayılmadı.


kullanPaksüt hakkında soruşturma açılmasını isteyen tek üye Serruh Kaleli oldu. Hakkında Ergenekon örgütüne yardım ettiği iddiasıyla dava açılan Paksüt’ün eşi Ferda Paksüt’ün dava dosyasına giren telefon kayıtlarında, bir gazeteciye Kaleli hakkında çeşitli iddiaları anlattığı ortaya çıkmıştı. Kaleli, karşı oy yazısında, Savcılığın Paksüt hakkında eşi Ferda Paksüt’ü dinlerken tesadüfen elde ettiği kayıtları Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği ve bunun da yasaya uygun olduğunu savundu.


’Bilgi sızdırması’ suçlaması


Anayasa Mahkemesi heyeti önceki gün, Paksüt hakkında özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz’ün gönderdiği suç duyurusu üzerine yapılan ön incelemeyi değerlendirdi.


Toplantıya Paksüt’ün yerine yedek üye Mustafa Yıldırım katıldı. Karar dün Paksüt’e tebliğ edildikten sonra açıklandı.


Kararda, telefon kayıtlarının incelenmesinden “Paksüt’ün Anayasa Mahkemesi müzakereleri ile ilgili gizli kalması gereken bilgileri bazı basın mensuplarıyla paylaştığı anlaşıldığı” belirtildi.


Kararda telefon dinleme kayıtlarının Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 135. ve 138. maddelerine uygun nitelikte görülmediği belirtilmekle yetinildi, bu aykırılığın gerekçesine girilmedi. Mahkemenin dinleme kayıtlarını bu maddelerdeki hangi unsurlara aykırı gördüğü ise Serruh Kaleli’nin yazdığı karşı oydan anlaşıldı.


Osman Paksüt Ergenekon'dan suçlanamadı


kullanBuna göre Yüksek Mahkeme, dinleme kayıtlarının hangi suçlarda dinleme yapılabileceği düzenleyen 135. maddenin 6. fıkrasına aykırı olduğunu belirtti. Böylece Paksüt’ün Ergenekon örgütü ile ilişkili olduğu veya yardım ettiği suçlamalarını da reddetmiş oldu.


Yüksek Mahkeme, suçu dinleme yapılabilecek suçlar arasında olmayan “görevi kötüye kullanma” olarak belirlediği için kayıtları delil saymadı. Yüksek Mahkeme, Paksüt’ün eşi Ferda Paksüt’ün dinlenmesi sırasında tesadüfen elde edilen bilgilerin derhal Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmemesini de yasaya aykırı buldu. Savcılık, ilk tesadüfen elde ettiği konuşmadan sonra 6.5 ay boyunca Osman Paksüt’ün eşi Ferda Paksüt’ün telefonundan yaptığı görüşmeleri de kayda almıştı.


Kaleli’den sert suçlamalar


Kaleli ise karşı oy yazısında, Paksüt’ün, Turhan Çömez ve gazetecilerle yaptığı görüşmelere yer vererek, “Gizli sayılan dosya bilgileri ve görüşme mealini ilettiği ve karar hakkında ihsası reyde bulunduğu” nu belirtti.


Kaleli, Paksüt’ün Ergenekon üyesi Çömez’le yaptığı görüşmede, “toplumda karışıklık yaratma niyetli bilgi sızdırdığı”nı, gazetecilerle yaptığı görüşmelerde ise, “görülmekte olan bir dava ile ilgili bilgileri aktarıp meslek etiği ve yasal sorumluluk dışında görevini kötüye kullandığı şüphesi uyandırdığı”nı iddia etti.


Kaleli, Paksüt’le ilgili karar toplantısında Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında mahkum olmadıkları sürece disiplin işlemi yapılamamasından duyulan üzüntünün dile getirildiğini belirterek elde edilen delilin hukuka aykırı olduğu nitelemesi ile soruşturma açılmaması kararına karşı olduğunu söyledi.


Kaleli, Paksüt hakkındaki kayıtların yasal dinleme sırasında “iyi niyetle” elde edildiğini de savunarak, “Mahkememiz daha baştan ihbar delilini, tesadüfen elde edilmiş olması nedeniyle hukuka aykırı delil ilan etmiş şüpheliyi zan altında bırakmıştır” dedi.


Kaleli Ergenekon savcılarının Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkındaki yasal boşluk nedeniyle tesadüfen elde ettiği delilleri hemen gönderemediğini, çünkü bunların diğer delillerle birlikte değerlendirmesinin zorunluluk olduğunu savundu.


İddialardan bahsetmedi


Ergenekon’un ikinci iddianamesinin ek klasörleri arasında yer alan telefon kaydında Paksüt’ün eşi ve Ergenekon sanığı Ferda Paksüt, AKP’nin kapatma davasında Anayasa Mahkemesi üyesi Serruh Kaleli’nin oy kullanmadan önce 10 dakika ara isteyip telefonla “şaibeli” bir görüşme yaptığını öne sürdüğü ortaya çıkmıştı.


Görüşmede Ferda Paksüt, gazeteciye aktardığı bu iddiayı yanında bulunan eşi Osman Paksüt’e de doğrulatarak gazeteciye anlatıyordu. Kaleli, karşı oy yazısında bu konuya hiç değinmedi.


Paksüt: En yüksek yargı organına yakışır adil karar


Kararı “memnuniyetle karşıladığını” belirten Osman Paksüt, VATAN’a şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi, gereken ciddiyetle konuyu incelemiş, hukuki durumu değerlendirmiş ve en yüksek yargı organına yakışır biçimde adil yargılama kurallarına uygun olarak süreci yürütmüş ve karar vermiştir. Bu kararın itiraz ve temyizi yok kesindir. Ben kararı memnuniyetle karşılıyorum. Hukuka uygun bir karar olduğunu düşünüyorum.”


Paksüt, “gizli bilgileri gazetecilere verdiği” yönündeki tespite ilişkin olarak ise, “Mahkemenin takdiridir, öyle değerlendirmişler. Ben öyle düşünmüyorum. Gizli kalması gereken bilgiyi kimseye verdiğimi düşünmüyorum” dedi.


Kaleli için yorum yapmadı


Paksüt, Kaleli’nin karşı oy yazısı için ise, “Ona ben yorum yapacağım. Katılmak mümkün değil. Kendi görüşüdür. Yorum yapmaya değer görmüyorum” dedi.


Paksüt, bu süreçte istifasınıni stendiğinin hatırlatılması üzerine de, “O tür çağrılar hep yapılabilir, onlara herhangi bir şey demeyeceğim, muhatap almam” dedi.


PAKSÜT’ÜN İDDİASI NEYDİ?


Ergenekon davasının eklerinde Anayasa Mahkemesi üyesi Kaleli, AKP ilgili oylama öncesi “10 dakika ara” isteyip telefonla görüştüğü de yer almıştı. Tutanağa göre, Başkanvekili Osman Faksüt’ün eşi Ferda Paksüt Anayasa Mahkemesi’nin 30 Temmuz 2008 tarihli oturumunda yaşanan olayı ertesi gün telefonda bir gazeteciye aktarıyor.


Ergenekon ididanamesinde şüpheli olarak yer alan Paksüt, AKP davasının son oturumunda yaşananları şöyle anlatıyor: “Oylama yapılacak, Serruh (Kaleli) ’bir dakika ben daha kararımı vermedim’ diyor. 10 dakika ara veriliyor. Bir telefon konuşması yapıyor, Haşim’in (Kılıç) odasında. Belki de o anda bazı şeyler kontrol edildi. Halledildi mi diye. Ve bazı çevrelere göre de hesap konusunu görüşmüş...”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler