YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Pakette Yüce Divan sürprizi
Pakette Yüce Divan sürprizi
30 Mart 2010 07:29
Anyasa paketi son rütuşla son şeklini aldı. Meclis Başkanı ve kuvvet komutanları da Başbakan ve bakanlar gibi Anayasa Mahkemesi'nde yargılanabilecek

Anayasa paketi sürpriz bir maddeyle son şeklini aldı. Yasalardaki boşluk giderilerek TBMM başkanı ve genelkurmay başkanı ile kuvvet komutanlarına da Yüce Divan yolu açıldı.

Bunun için Anayasa Mahkemesi'nin görev ve yetkileriyle ilgili 148'inci maddesine ekleme yapıldı. Meclis başkanı ve komutanlar görevlerine ilişkin suçlarda tıpkı Başbakan ve bakanlar gibi Anayasa Mahkemesi'nce yargılanabilecek. Anayasa'da, TBMM başkanı ve genelkurmay başkanının nasıl yargılanacağına yönelik herhangi bir hüküm bulunmuyordu. TOBB'un önerisi olan ekonomik ve sosyal konsey de pakete girerken, Anayasa Mahkemesi'nin üye sayısı 17'ye indirildi. Mahkeme raportörünün HSYK'ya üye olabileceğine yönelik maddeden de vazgeçildi. 28 maddeye çıkarılan anayasa paketi bugün AK Parti milletvekillerinin imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunulacak. Paketi 7 bölge milletvekilleri ve Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ teslim edecek.

Anayasa değişikliği paketini geçtiğimiz hafta kamuoyuna açıklayan AK Parti, siyasi partiler, sivil toplum örgütü ve medya kuruluşlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından paketi rötuşladı. Yapılan temaslarda AK Parti'ye toplam 16 maddelik öneri geldi. AK Parti kurmayları, iki gün üst üste yaptığı toplantının ardından son şekli verilen paketi bugün TBMM Başkanlığı'na sunuyor. Anayasa değişiklikleri gelecek hafta çarşamba günü Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlanacak. Anayasa değişikliğinin nisan ayı içerisinde Meclis Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edilmesi bekleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı toplantılarda iki gün boyunca çalışan AK Parti'nin hukukçu kurmayları anayasa paketinde geri adım atmadı. Taslağı 26 maddeden oluşan pakete bazı ilaveler yapıldı. Bazı maddelerin üzerinde de oynandı. Pakete giren en çarpıcı değişiklik TBMM Başkanı ve komutanlara Yüce Divan yolunun açılması oldu. AK Parti, paketteki Anayasa Mahkemesi raportörleriyle ilgili bölümü paketten çıkardı. Yine 'cumhurbaşkanının yükseköğrenim görmüş 2 kişiyi Anayasa Mahkemesi'ne üye atar' ibaresinden de vazgeçildi. HSYK ile ilgili düzenlemede de önemli sayılabilecek bir değişiklik yapıldı. Taslakta, HSYK başkan vekilinin, adalet bakanı tarafından atanacağı belirtiliyordu. Yeni düzenlemeye göre başkan vekilini üyeler kendi aralarından belirleyecek. Pakette memurlara toplu sözleşme hakkı emeklileri de kapsayacak şekilde genişletildi. Yasalarda yer alan "aynı zamanda aynı işkolunda birden fazla sendikaya üye olunamaz" ibaresi çıkarıldı; aynı anda birden fazla sendikaya üye olunma imkanı sağlandı. Çocuklara dönük düzenlemedeki "cinsellik" ibaresi de paketten çıkarıldı. "Devlet çocukları cinselliğe karşı korur" cümlesinin yerine "her türlü istismara karşı korur" cümlesi uygun görüldü.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler