YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özyürek: AKP'nin korkusu...
CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, anayasa değişikliği konusunda partisinin somut teklifinin halk tarafından kabul görmesi AK Parti'yi rahatsız ettiği görüşünü savundu.
Özyürek: AKP'nin korkusu...
11 Nisan 2010 / 16:01 Güncelleme: 11 Nisan 2010 / 16:07

CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Mustafa Özyürek, AK Parti'nin anayasa değişikliği konusunda ''uzlaşmadan kaçtığını'' ileri sürdü.

Özyürek, yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e anayasa değişiklik taslağında 3 maddeyi ayrı olarak referanduma götürme çağrısı yaptığını hatırlatarak, bu çağrıya AK Parti'den gelen tepkileri eleştirdi.

CHP'nin somut bir teklif getirmesinin ve bunun kamuoyunda genel bir tasvip görmesinin AK Parti'yi rahatsız ettiğini savunan Özyürek, şunları kaydetti:

''AKP, uzlaşmadan kaçıyor. Genel Başkanımız Deniz Baykal, cumhurbaşkanını göreve davet etmişti. Gerek Bülent Arınç gerekse Hayati Yazıcı telaş içinde cumhurbaşkanının avukatı gibi açıklamalar yapıyorlar. Cumhurbaşkanı'nın göreve çağrılmasının şık olmadığını söylüyorlar. 'CHP Sayın Abdullah Gül'ü sürekli eleştirdi, resepsiyonlarına katılmadı. Şimdi nasıl göreve çağırır' diye CHP'ye eleştiriler yöneltiyorlar. Öncelikle AKP'li bakanlar Sayın Gül'ün avukatı değildir. Sayın Cumhurbaşkanı gerek görürse kendisi veya danışmanları vasıtasıyla bir açıklama yapar. AKP'li bakanların bu telaşının arkasında ne var? Korkuları CHP'nin somut teklifinin kamuoyunda genel bir tasvip görmesi ve AKP'yi köşeye sıkıştırmasından rahatsız oluyorlar.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'nin önerisine ilişkin sözlerini de değerlendiren Özyürek, ''Değişiklik paketi Anayasa Komisyonu'nda görüşülüyor. Referandumla ilgili düzenleme paketin son maddesi. Orada CHP'nin somut teklifiyle ilgili bir düzenleme yapılırsa sorun kalmaz. Uzlaşma bir anlamda sağlanmış olur. Ama hem uzlaşmadan kaçıp hem de yok 'Cumhurbaşkanına yanlış başvuruyorsunuz, Meclis Başkanı'na başvurun' gibi topu taca atmanın anlamı yok. Komisyonda son maddeye yargıyla ilgili üç maddenin ayrıca referanduma sunulacağına dair hüküm konularak sorun çözümlenmiş olur. Bu kadar basit bir düzenlemeyi kabul etmek yerine 'Baykal şark kurnazlığı yapıyor' gibi anlamsız eleştiriler getirmenin yanlış olduğu çok açık'' şeklinde konuştu.

CHP Genel Saymanı ve Parti Sözcüsü Özyürek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Anayasa Mahkemesi'nin dengesine ilişkin sözlerinin de kabul edilemez olduğunu ifade ederek, ''Sayın Arınç daha Anayasa Mahkemesine yeni atanmış üyenin nasıl oy vereceğini de belirleyerek, bir yüksek yargı organı için değerlendirme yapıyor. Bu kabul edilemez. Üyeler her davada istedikleri gibi oy kullanırlar. Bu onların doğal haklarıdır'' dedi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler