YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Özkök hakkında suç duyurusu
Özkök hakkında suç duyurusu
19 Ekim 2012 15:37
Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP), 12 Eylül darbesini planlayan subaylar arasında yer aldığı iddiasıyla eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

HKP'nin Avukatı Doğan Erkan, suç duyurusu dilekçesini savcılığa vermeden önce, Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Hilmi Özkök'ün günümüzde ''demokrasi kahramanı'' olarak gösterildiğini iddia eden Erkan, Özkök'ün, 12 Eylül darbesinden sonra Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'ne bağlı olarak çalışan ''Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu''nun başkanı olarak görev yaptığını kaydetti.

Bu komisyonun görevinin, ''medyayı kontrol etmek, 12 Eylül darbesini ve alınan kararları halka benimsetmek'' olduğunu ileri süren Erkan, Özkök'ün, 12 Eylül darbesinin ''Bayrak Harekat Planı''nı hazırlayan kurmay subaylar arasında yer aldığını iddia etti.

12 Eylül davasında Özkök'ün de yargılanması gerektiğini savunan Erkan, açıklamanın ardından suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdi.

Dilekçede, Özkök'ün ''Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma'', ''Anayasayı ihlal'' ve ''Yasama Organına karşı suç''tan cezalandırılması istendi. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler